Česká republika - Morava - Mikulovská podoblastMikulovská podoblast 


>> Vinařství Kadrnka <<

obec Březí, Mikulovská vinařská podoblast.

Rodinné vinařství  Kadrnka se nachází ve vinařské obci Březí u Mikulova v blízkosti Pavlovských a Dunajovských vrchů. Současný vinohradník a vinař Jindřich Kadrnka je rodinou již čtvrtou generací, která ve vinařství pokračuje. Jeho profesní kariéra je velmi bohatá. V roce 2001 nastoupil do vinařství Mikrosvín Mikulov, kdy byl u vzniku vinařství Galant, odkud po dvou letech v roce 2009 odešel do Vinařství Volařík, kde byl možný rok 2015. vinicím. Toto všechno mu přineslo soukromé zkušenosti a umožnilo pozvednout rodinnou tradici na dnešní úrovni. V současné době obhospodařují Kadrnkovi 11 hektarů vinic v Mikulovských vinařských podoblasti na úbočí Dunajovských kopcích, jeden z nejteplejších míst v ČR. Ve vinařské obci Březí jsou na viniční tratě "Liščí vrch" a "

Vinařství Kadrnka získává v roce 2018 ocenění "Vinař roku ČR" pro nejlepší rodinné vinařství s produkcí do 200 000 litrů vína ročně.


>> Vican rodinné vinařství <<

obec Mušlov, Mikulovská vinařská podoblast. 

Vlastník rodinného vinařství Vican je Tomáš Vican, který je velmi úspěšným filmovým producentem. Produkoval mj. i filmy Bobule a seriál Vinaři, kteří se bezesporu velké měrou zasílají na své moravského vína, vinařství a vinařské turistiky.

Vinařství má příležitost krátkou historii (založeno v roce 2015), ale již si stačilo vydobýt své místo na vinařském výslunní. Vinařství hospodaří na cca 33 hektarech vlastních vinic situovaných v terroir Pálava. Mezi nejlepší viniční pozice patří tratě "Pod Mušlovem" a "Ořechová hora". Vinařství pěstuje pouze odrůdy, které jsou pro místní obyvatele a jejich jazykové lodě  Ryzlink vlašský . Vína zrají ve velkých dubových sudech, barikových sudech a akátových sudech. Používají se 8 tis. nechte starou gruzínskou metodu výroby vína v hliněných nádobách kvevri. Prvoplánová vína zde nehledejte. Vaše vína jsou mnohovrstevnatá, zvláštá s vlastním stylem.

Vinařství produkuje se vína řady "  Karel Roden " sezení pojí Tomáše Vicana dlouhoeté přátelství. Sklepní hospodaření v Bulharsku ve starých zrekonstruovaných sklepech a na Mušlově mají Farmu Pálavu, kde se vyrábí vlastní úžasné sýry.

Vína tohoto vinařství prostě ostatní ochutnat. O tomto vinařství bude ještě hodně slyšet.


>> Vinařství Sonberk <<

obec Dolní Popice, Mikulovská vinařská podoblast. 

Vinařství Sonberk hledá novodobou historii z jedinečného místa, příležitostné víno a rukopisu lidí, tvořících srdcem. Na více než 40 hektarech pěstují zejména  Ryzlink rýnský , Pálavu a Tramín, ovlivňující životní prostředí. Zájem sklízených soukromých hroznů vyrábí do 150 000 lahví bílých, pouze přívlastkových vín charakteristických výrazných ovocností, vlastních šťavnatostí, vyšších minerálů a zajímavých kořenitostí.

Historické prameny vypovídají o tom, že Sonberk byl osázen révou již ve XIII. století a díky návštěvníkům s jižní expozicí svahů dával slavná popická vína. Již ve XVI. století nabyla vína z úpatí vrchu Slunečná kvalita a pověsti, která žádá samotný český krále a markrabím moravským   Ludvíkem Jagellonským. Z roku 1522 pochází dochovaná písemná zmínka, ve které se králí obracející na brněnskou městskou dovolenou a žádá, aby jemu samotný a jeho manželka druhý srpnový den v roce 1522 jako jeho komorník poslal „šest drajlinkuov vín dobrého a lahodného kuřáka“, za účelem získání volného zaplaceno „Vaše víno bylo z populárního vína na hřbitově, které bylo možné na nádvoří Marie Terezie.

Na tradici starobylé vinice produkující královská vína navázalo vinařství Sonberk v roce 2003.V květnu 2008 byla zkolaudována budova vinařství podle návrhu architekta Josefa Pleskota.

Sonberský vinohrad se rozprostírá na ploše více než 40 hektarů a obklopuje budovy vinařství na úpatí vrchu Slunečná (236 mnm), z pohledu je odvozen název hlavního viničního trati a vinařství. Vinice má možné půdní podmínky, které potvrzuje i geologický výzkum realizovaný v roce 2004 za účelem určení vhodnosti odrůd.

Sprašové plochy, nadmořská výška v okolí 230 mnm a jižní a jihozápadní expozice svahů blízké tradičním druhům révy vinné jakými jsou Ryzlink rýnský, Sauvignon, Tramín kořenný, Rulandské šedé, Chardonnay, Pálava, Muškát moravský a Merlot. Vlajkové odrůdami vinařství jsou zejména odrůdy Ryzlink rýnský, Pálava a Tramín.

Réva je ošetřená, odlizená a sklízena omezeně, aby nedocházelo k poškození a znehodnocování hroznů. Specifické zájmy je sklizeň, která je přísně dostupná a snížená, vaše množství sklizených hroznů na keřech v hodnotě kolem 1,5 kg. Hrozny jsou sklízeny v různých fázích, rozhodující faktory jsou v sběru ročníku a kvality. Pro určení optimální doby sklizně jsou realizovány zkušební sběry a laboratorní analýzy. Sonberk ve vhodných vinici vyhovuje konceptu biodiverzity, kdy jsou mezi řádky révy vysety jiné rostliny podporující přirozenou rovnováhu. Součástí ekosystému sonberského vinohradu je biosad se včelími úly.