Francie - BordeauxOblast Bordeaux


>>Chateau Boyd-Cantenac<<                 

obec Cantenac, apelace Margaux, oblast Bordeaux

Rodina Boyd byla významnou obchodní rodinou z Belfastu (Severní Irsko), ovšem  původně pocházela ze Skotska. Během své rodinné historie udržuje tradici obchodu a mezinárodních vztahů. V Bordeaux se rodina Boyd vyskytuje již od sedmnáctého století a Jacques Boyd  získal první vinici v Cantenac v roce 1754. V roce 1806 převzal vinici John Lewis z Chateau Brown, který se do rodiny Boyd přiženil.

V roce 1855 získalo Chateau Boyd-Cantenac klasifikaci "Troisièmes Crus" (celkem je v této klasifikaci 14 cru), což byla pro ně odměna za schopnost vyrábět více než století vína světové úrovně. Od roku 1932 patří Chateau Boyd-Cantenac rodině Guillemet.

V rámci  Chateau Boyd-Cantenac je obhospodařováno cca 17 hektarů vinic, které se nachází v samém srdci apelace Margaux. Podloží vinic tvoří křemičité písky, které zajišťují potřebné teplo a přirozený odvod vody. Tato půda je přímo ideální pro růst kořenů do správné hloubky. Staří vinic se pohybuje v průměru okolo 42 let. Hustota keřů je 10 tis. na hektar. Produkce je kolem 45 tis. až 90 tis. lahví ročně. v závislosti na kvalitě ročníku.

V průběhu celého vegetačního cyklu se snaží vytvářet ty nejlepší podmínky pro růst zdravých a optimálně zralých hroznů. Usilují o přirozenou biologickou rovnováhu ve vinici, minimalizují použití jakýchkoliv chemických látek. Rovněž chemická hnojiva jsou zde tabu. Používá se pouze kompost k udržení mírného stupně bohatosti půdy a zejména k udržení přirozené biologické rozmanitosti půdy a úrovně organické hmoty.

Před sklizní pravidelně analyzují hrozny, vizuálně i chuťově. Je to velmi důležité pro stanovení optimálního data sklizně. Závisí na tom jaké bude budoucí víno. Sklizeň se provádí zásadně ručně, aby umožnila přísný výběr hroznů. Začíná se s odrůdou Merlot, protože vyzrává nejrychleji. Sklizeň trvá obvykle od 10 do 25 dnů, v závislosti na míře zrání každé odrůdy, stejně jako rozdílech vyplývajících z umístění vinice.

Každý ročník je osobitý a vína tak vydávají svá svědectví o minulosti.  


>>Chateau Elisee Pomerol - Vignobles Garzaro<<

obec Baron, oblast Bordeaux, Francie

Rodina Garzaro spravuje cca 70 hektarů vinic umístěných v Baronu v Entre-Deux-Mers a 10 hektarů v nejprestižnějších apelacích Pomerol, Lalande-de-Pomerol a Saint-Emilion-Grand-Cru. Baronské vinice, které se nacházejí na svazích vápencových vápenců, umožňují ušlechtilým hroznovým odrůdám, jako je Merlot, Cabernet Franc a Cabernet Sauvignon, aby dávaly jen ty nejlepší hrozny. V Pomerolu a St Emilionu, dávají hluboké a štěrkové písky vína velmi elegantní povahy.

Rodina Garzaro představuje již čtvrtou generaci vinařů. Jejich know-how kombinuje tradici a moderní postupy výroby vín. Rodina Garzaro získala v roce 1912 Château LE PRIEUR v Baronu. Nachází se podél svahů s hlinito-vápencovým podložím, na kterých se rozprostírají vinice. V současné době řídí vinařství Pierre-Etienne, Jean-David a Silvain Garzaro. Respektují životní prostředí a ve vinicích minimalizují použití chemických přípravků. Snaží se posilovat přirozenou obranyschopnost vinic. Vinařství má certifikát "udržitelného zemědělství" a je členem sdružení nezávislých vinařů "Vigneron Independent". Jejich výjímečná vína získávají mnohá ocenění jak ve Francii, tak i ve světě. Rovněž jsou pravidelně uváděna v odborných průvodcích.

 


>>Château Au Pont de Guîtres<<

apelace Lalande de Pomerol, Bordeaux, Francie

Vinice rodiny Rousselot leží na nejvyšší náhorní plošině tvořené vápencem ve Fronsacu. Jsou předávané z generace na generaci, rodina je postupně rozšiřuje, modernizuje vinařství a snaží se neustále zlepšovat kvalitu produkovaných vín. Do vlastnictví rodiny přibylo také staleté Chateau Vray Houchat s několika málo akry vinic. V polovině dvacátého století rozšířili manželé a vinaři Sylvie Barraud z Fronsacu a Jean Rousselot svůj majetek o vinice Chateau Les Roches de Ferrand, které jsou jedním z jejich nejlepších viničních poloh. Pojmenování Chateau pochází z místa s názvem Ferrand, jehož zvláštností jsou stopy železa ve vápencových horninách.

Vinice v apelaci Lalande de Pomerol byly k majetku rodiny připojeny v roce 1970. Pojmenování Domaine de Pont Guîtres bylo odvozeno od bývalého názvu "Guîtres", místa, kde most prochází přes říčku nebo spíše potok "Barbanne". Tento potok protéká prestižními apelacemi Pomerol, Lalande de Pomerol a Saint-Emilion. Půdní složení tvoří písčito-štěrkovité půdy a na 2 akrech se zde pěstuje výhradně odrůda Merlot. V roce 1986 přebírá rodinné vinařské řemeslo syn Rémy, který sňatkem s manželkou Ghislaine obohatil rodinný majetek o zděděné Chateau Pont de Guîtres. Vinice, které jsou součástí nejlepších terroir postupně nakupují pro jejich dva syny Cyrila a Guillauma, nadšence a studenty vinohradnictví a vinařství. Nicméně okolnosti se změnily 17. ledna 2010, kdy Guillaume (student prvního ročníku) tragicky umírá vě věku 19 let. Od té doby se rodina ještě s větším úsilím věnuje společné vášni vyrábět nejlepší vína v mimořádném terroir. 


 >>Château La Rose Piney<<

apelace St-Emilion, oblast Bordeaux, Francie

Dědeček Pierra Lavau, současného majitele vinařství, Gabriel Lavau byl bednářem v St. Emilionu a byl opravdovým mistrem svého řemesla. Z uspořených peněz a zděděného majetku vytvořil malý vinařský podnik. Pierrův otec Gabriel J.André Lavau zdědil zase vinici v roce 1950. Sňatkem pak vyženil i majetek v Côtes de Castillon. Pierre se narodil do rodiny spjaté s vinařskou tradicí a v roce 1986 se po studiu vinařství a enologie zapojil do práce ve vinařství.

V roce 1996 Pierre koupil v dražbě Château Petit Fombrauge se 2,5 hektary vinic, které se nachází v nádherném terroir a od té doby se těší na každou vzrušující sklizeň a každý nový ročník vín. V současné době  obhospodařuje celkem 5 hektarů vinic v apelaci St. Emilion Grand Cru a 9 hektarů vinic v Castillon Côtes de Bordeaux. Tyto apelace produkují pouze červená vína, bílá vína má Pierre jen tak pro radost na necelém hektaru svých vinic.

Filozofie a hodnoty slovy Pierre Lavau

"Několik let zkušeností mi stačily, abych pochopil, že celý terroir: půda, podnebí a vinná réva jsou klíčové pro vznik velkých vín".

"Chci-li vyrábět špičková vína, musím poskytovat ty nejlepší možné podmínky půdě a vinné révě. Jsem zastáncem minimálního nebo žádného používání pesticidů ve vinici".

"Ve stejném duchu jsme zaseli mezi řádky vinné révy, obiloviny, jako jsou oves a vikve, jelikož dávají půdě zcela přirozených obsah živin (dusíku) a vracím se kousek po kousku k úplné absenci jakýchkoliv herbicidů. Tento přístup má za následek vznik vín s velkým respektem k dokonalé zralosti hroznů, vín která jsou přirozeně aromatická, komplexní a oplývají jemností a elegancí".

"Naše vína - Vaše spokojenost"  "Užívejte si je spolu s námi a ochutnávejte je v průběhu několika let". Poznávejte jak se mění a vyvíjejí  do krásy a elegance.


 >>Chateau Landereau Blanc<<

obec Sadirac, oblast Bordeaux, Francie

S vinařstvím začal dědeček nynějšího majitele a vinaře v jedné osobě Bruna Bayleta. Dědeček Henry a později i jeho syn Michael, se zamilovali do krásných viničních tratí v tomto regionu a uchvátila je také kvalita místních půd. V roce 1959 získali Chateau Landereau a ihned zahájili s rozšiřováním jejich rodinných statků. Postupně začali hospodařit na 27 hektarech vinic.

Na počátku 80. let syn Michael Baylet rozšiřuje svůj majetek o další vinařství Chateau de L´Hoste-Blanc. Viniční tratě se rozrůstají o dalších 29 hektarů vinic. 

V roce 1988 se vinařského žezla chopí Bruno Baylet, který v tomto roce vyrobí samostatně své první víno v Chateau Landereau.

Momentálně je v rámci rodinných Chateau obhospodařováno celkem 80 hektarů vinic. Vinice jsou rozloženy mezi Chateau Landereau a Chateau L'Hoste-Blanc, 20km jihovýchodně od Bordeaux, na štěrkovitých svazích Sadiracu v regionu Entre-Deux-Mers.

Jsou rozděleny takto:

60 hektarů červené odrůdy: Merlot, Cabernet Sauvignon, Cabernet Franc a Malbec.
20 hektarů bílých odrůd: Sauvignon Blanc, Semillon, Sauvignon Gris, Muscadelle.

Terroir: 

Vinice se nachází v nadmořské výšce 100 metrů. V rámci Chateau Landereau je terén velmi kopcovitý. Na těchto svazích jsou vápenaté půdy s vysokým podílem jílů. Vinice Chateau L'Hoste Blanc jsou méně členité a půdy zde jsou většinou jílovité.

Hlavními zásadami rodiny Baylet je produkce kvalitních hroznů se zralostí optimální pro každý typ vína. Hrozny pěstují v souladu s přírodou a při zachování ekosystému. Vinice jsou proto zatravněné a poskytují tak dokonalou přírodní ochranu a rovnováhu. Bayletovi věří v trvale udržitelné zemědělství.

Ve vinařství používají samozřejmě moderní metody jako jsou moderní šetrné pneumatické lisy a řízené kvašení. Vína zrají v celkem 300 sudech z francouzského dubu. Vína jsou pak skladována v klimatizovaných skladech s kapacitou 400.000 lahví. Vinařství dále pojme celkem 8.000 hektolitrů vína (v nerezových tancích, sudech, nádržích). Vinařství disponuje také automatickou čističkou odpadních vod.


>>Château Mascard<<                                                          

apelace Haut-Médoc, Bordeaux, Francie 

Château Mascard se nachází v oblasti Bel Air v samém srdci oblasti Médoc. Je ve vlastnictví rodiny Leroy, která od počátku 90. let vlastnila také Château Barateau, Cru Bourgeois v Saint-Laurent-Médoc. V roce 2004 pak získává Patrick Leroy Château Mascard a společně s rodinou Noël zakládá společnost SNC Vent d’Ange.

Sklepy jsou umístěny ve vesničce Saint Sauveur, kde je také možnost ubytování uprostřed malého zeleného ráje v autentickém prostředí. O pár kilometrů dále leží v Saint-Laurent-Médoc vinice o rozloze 5,30 hektarů. Chateau Mascard produkuje ročně kolem 36 tis. láhví vína v apelaci AOC AOC Haut-Médoc. Veškeré práce ve vinici probíhají zásadně ručně a při výrobě vín se snaží zdůraznit místní teroir. Na vinicích jsou pěstovány odrůdy Merlot a Cabernet Sauvignon. Podloží vinic tvoří převážně štěrkopísky, což vyhovuje oběma pěstovaným odrůdám. 

V poslední letech dochází k průběžnému rozšiřování vinic, 2 hektary jsou již vysazeny a do tří let by měly plodit další 3 hektary vinic v této apelaci. Jsou zastánci udržitelného vinohradnictví. 

                                                                   

>>Château de L'HOSTE Blanc<<

obec Sadirac, oblast Bordeaux, Francie

S vinařstvím začal dědeček nynějšího majitele a vinaře v jedné osobě Bruna Bayleta. Dědeček Henry a později i jeho syn Michael, se zamilovali do krásných viničních tratí v tomto regionu a uchvátila je také kvalita místních půd. V roce 1959 získali Chateau Landereau a ihned zahájili s rozšiřováním jejich rodinných statků. Postupně začali hospodařit na 27 hektarech vinic.

Na počátku 80. let syn Michael Baylet rozšiřuje svůj majetek o další vinařství Chateau de L´Hoste-Blanc. Viniční tratě se rozrůstají o dalších 29 hektarů vinic. 

V roce 1988 se vinařského žezla chopí Bruno Baylet, který v tomto roce vyrobí samostatně své první víno v Chateau Landereau.

Momentálně je v rámci rodinných Chateau obhospodařováno celkem 80 hektarů vinic. Vinice jsou rozloženy mezi Chateau Landereau a Chateau L'Hoste-Blanc, 20km jihovýchodně od Bordeaux, na štěrkovitých svazích Sadiracu v regionu Entre-Deux-Mers.

Jsou rozděleny takto:

60 hektarů červené odrůdy: Merlot, Cabernet Sauvignon, Cabernet Franc a Malbec.
20 hektarů bílých odrůd: Sauvignon Blanc, Semillon, Sauvignon Gris, Muscadelle.

Terroir: 

Vinice se nachází v nadmořské výšce 100 metrů. V rámci Chateau Landereau je terén velmi kopcovitý. Na těchto svazích jsou vápenaté půdy s vysokým podílem jílů. Vinice Chateau L'Hoste Blanc jsou méně členité a půdy zde jsou většinou jílovité.

Hlavními zásadami rodiny Baylet je produkce kvalitních hroznů se zralostí optimální pro každý typ vína. Hrozny pěstují v souladu s přírodou a při zachování ekosystému. Vinice jsou proto zatravněné a poskytují tak dokonalou přírodní ochranu a rovnováhu. Bayletovi věří v trvale udržitelné zemědělství.

Ve vinařství používají samozřejmě moderní metody jako jsou moderní šetrné pneumatické lisy a řízené kvašení. Vína zrají v celkem 300 sudech z francouzského dubu. Vína jsou pak skladována v klimatizovaných skladech s kapacitou 400.000 lahví. Vinařství dále pojme celkem 8.000 hektolitrů vína (v nerezových tancích, sudech, nádržích). Vinařství disponuje také automatickou čističkou odpadních vod.