Francie - BurgundskoOblast Burgundsko

>>Domaine Jean-Luc Joillot<<

obec Pommard, region Burgundsko, Francie

Jean Luc Joillot převzal rodinné vinařství roce 1981. Jeho otec zemřel když bylo Jeanu Lucovi deset let a jeho matka odvážně pokračovala, avšak pochopitelně se v té době soustředila více na péči o rodinu než na vinice.

V roce 1983 bylo vinařství restrukturalizované po koupi půdy v Pommard Premier Cru označeném "Les Petits Epenots". V roce 1986 přibylo vysázených 3.000 hektarů vinic, a tak včetně rodinného vinařství v Pommardu "Les Rugiens", činí dnes celková obdělávaná plocha vinic 14 hektarů. Vinice mají hlinito-vápenité podloží.

Produkovaná vína jsou prodávána na tradičních trzích ve Francii a v zahraničí. Celkově vyrábí 15 různých vín.

Jean Luc Joillot pracuje na více než 60 různých viničních tratí rozložených v obci Pommard a na dvou viničních tratích v Beaune. Jean Luc Joillot si zakládá na minimálním využívání chemických postřiků, silně redukované sklizni a výhradně ruční sklizni hroznů. Vinifikace je velmi šetrná a opatrná, spoléhá se na dlouhou fermentaci a pak dozrávání, a to hlavně v pečlivě vybraných dřevěných sudech, z nichž se každoročně obnovuje čtvrtina.

Po více než dvaceti letech se stále pokouší dosáhnout nových cílů, a to výstavbou nového degustačního sklepa a koupí dalších vinic v Pommard Premier Cru označených jako "Les Charmots".

Vesnice Pommard získala své jméno odvozením od jména bohyně Pomony, jež byla bohyní sadů, zahrad a ovocných stromů. Tuto bohyni uctívali původní obyvatelé této oblasti. Keltové zde zákládali vinice před více než 2000 lety a začali s propagací odrůdy Pinot Noir.


>>Domaine Catherine et Didier Tripoz<<

obec Charnay-lès-Mâcon, oblast Bourgogne, Francie

Rodina Tripoz hospodaří na svých vinicích od roku 1989. V apelaci Mâcon vlastní 13 hektarů a vína vyrábějí pouze z vlastních hroznů. Pěstují zde tři, pro tuto oblast charakteristické odrůdy, Chardonnay, Pinot Noir a Gamay. Převažuje výroba bílých vín, odrůdu Chardonnay pěstují na 9 hektarech a červené odrůdy Pinot Noir a Gamay na 4 hektarech. Roční produkce se pohybuje v závislosti na ročníku kolem 60 tis. lahví. 

Vinice jsou situovány na svazích kolem města Charnay a mají skvělou jižní expozici. Vinice jsou ve stáří od 20 do 65 let a jsou obdělávány ručně. Nepoužívají se žádné chemické přípravky k ošetření vinic nebo hnojení. Půda je pravidelně orána, aby podpořila hluboké zakořenění a zlepšila mikrobiální život. Podloží vinic je zde jílovito-vápencové a křídové. Vína zrají od 6-12 měsíců v sudech nebo tancích v závislosti na daném ročníku. 


>>Domaine Gérard Tremblay<< 

oblast Bourgogne, apelace Chablis, Francie

Kořeny rodiny Tremblay jsou spjaty s Burgundskem, ale hlavně s odlehlým podregionem Chablis. Jak sami říkají: Naše duše je vinařství a naší láskou Chablis.

Je to právě láska k Chablis, která provází život rodiny Tremblay již po pět generací. Gérardovi a jeho ženě Helen se spolu s dětmi Eleanorou a Vincentem podařilo ztrojnásobit zděděné vinice z původních 12 hektarů na 37 hektarů. Z toho 10 hektarů se nalézá v prvním Cru.

Viniční tratě v Chablis jsou kamenité s podložím jílu a dominantním podílem vápence. Geologicky patří k Juře a „kimmeridž“ (svrchní Jura) je nejvíce zastoupené podloží v této oblasti. Právě tyto půdy dávají odrůdě Chardonnay, která tuto oblast proslavila, svůj nezaměnitelný minerální charakter. Půdu zde tvoří také fosilie ústřic "Exoguira Virgula", staré přes 150 mil. let. (v té době tady bylo moře). O 80 mil. let později moře zmizelo a ústřice začaly tuhnout a přeměňovat se ve vápenné slíny. Mineralita místních pochází tedy z hlubokých útrob země.

Klima je umírněné kontinentální s chladnými a suchými zimami a teplými léty. Mírná září pomáhají dosáhnout plné zralosti hroznů.

Domaine Tremblay produkuje typická a originální vína Chablis, která se vyznačují charakteristickou vůní bílých květů, růží a akátového medu. Jsou intenzivní, plná, elegantní a sametová.  Vína mají výborný potenciál k delšímu ležení.

Domaine Tremblay využívá nejsofistikovanější technologie, ale vždy s ohledem na historickou tradici. Sklizeň je velmi šetrná, aby se nenarušila kvalita hroznů. Hrozny pak putují přímo do pneumatického lisu. Stáčení trvá 12 hodin a poté následuje alkoholové kvašení v nerezových tancích za kontrolované teploty (řízené kvašení). Teplota  je pečlivě kontrolována kvůli lepší alkoholické i malolaktické fermentaci, vždy v závislosti na kvalitě každého ročníku.

Domaine Tremblay produkuje každý rok: Petit Chablis, Chablis, Chablis Premier Cru Beauroy, Chablis Premier Cru Côte de Léchet, Chablis Premier Cru Montmain Chablis Premier Cru Fourchaume a Chablis Premier Cru Vaudésir.>>Domaine Machard de Gramont<<

obec Nuits-Saint-Georges, oblast Burgundsko, Francie 

Domaine Machard de Gramont je majitelem několika vinic s označením  Village a Premier Cru v Côte de Beaune a Côte de Nuits. Je to malé rodinné vinařství, které založil otec Arnaud a jeho dva synové Alban a Alexis. Jejich vinařství se nachází jižně od Nuits-Saint-Georges, v blízkosti Premeaux-Prissey. Vlastní 20 hektarů (50 akrů), které jsou různě umístěny od Chenôve (vedle Dijonu) na severu až dolů do Puligny-Montrachet, jižně od Beaune.

Révu pěstují hlavně na vápencových smíšených půdách. Většina vinic se nachází na příkrých svazích; tyto vinice zůstaly dlouho opuštěny během válek a ataku phyloxery. Po dlouhém období restaurování jsou dnes všechny vinice ve výborném stavu a vinařství stále udržuje i velmi staré vinice, z nichž některé byly  vysazeny v roce 1914. Průměrný věk nových vinic je asi 30 let.

Hrozny jsou sklízeny a přebírány výhradně ručně. Červená i bílá vína jsou vinifikována při nízkých teplotách, s přírodními kvasinkami, vždy v dubových sudech. V sudech ve vinařství pak zrají 12 až 16 měsíců. Malolaktická fermentace probíhá pouze po přísné analýze a v optimálních podmínkách. Vysoká úroveň kvality umožňuje, aby byla vína uchovávána mnoho let a otevřena až při dokonalé láhvové zralosti.


>>Domaine Danjean - Berthoux<<

obec Jambles, apelace Givry, oblast Burgundsko 

Domaine Danjean-Berthoux je malé rodinné vinařství která se nachází v Côte Chalonnaise. Před dvaceti lety převzal vinařství Pascal Danjean. Jeho rodina dříve prodávala hrozny vinařskému družstvu, ale Pascal se rozhodl jít svou vlastní cestou a začal vína plnit do lahví. V roce 1993 uvedl na trh své první víno a rozhodl se také pro vysazování nových vinic. Vlastní velmi dobré vinice v klasifikaci Givry 1er Cru a Givry, které se nachází na svahu Charnailles.

Vína pocházejí z tradiční vinifikace. Pascal se úplně vyhýbá použití nových dubových sudů a filtraci, jeho vína jsou proto měkká a vláčná. Dávají tak vyniknout zdejšímu výjímečnému terroir.

V rámci AOC Givry se produkují jak bílá, tak červená vína, ale v převaze je produkce vín červených (80%). V Givry se nachází 275 hektarů vinic z nichž téměř 100 hektarů je v klasifikaci Premier Cru.


>>Domaine Tortochot<<

obec Gevrey-Chambertin, oblast Burgundsko, Francie 

Pokud bychom se vrátili v čase do historie, našli bychom v Gevrey vinaře Tortochota. V minulém století byl totiž Gabrielův dědeček Paul, malý vinař na Place des Marronniers. Jeho syn, Félix, se oženil s Louise Liébaut de Morey. Vinař Liébaut je zde velmi dobře známý. Syn Felixe, Gabriel nyní hospodaří na 12 hektarech vlastních vinic. Gabriel Tortochot je velký propagátor burgundských vín. To se odráží i v jeho práci prezidenta Gevrey-Chambertinské vinařské odborové organizace a jeho role v "Comité National de L'INAO". Gabrieal předal svou vášeň pro terroit Gevrey i jeho dětem, dcerám Brigitte a Chantal.

Chantal je absolventkou obchodní školy v Dijonu a 15 let pracovala pro americkou ropnou společnost. Po letech si uvědomila, že by se chtěla vrátit zpět k rodinnému vinařství a ve svých 35 letech složila zkoušky na vinařské univerzitě v Dijonu. Jejím prvním úspěchem byla BIO certifikace vinařství, kterou získala v roce 2013. Je také aktivní členkou sdružení "Femmes et Vins de Bourgogne”, které sdružuje vlivné ženy v burgundském vinařství.

Réva vinná je zde pěstována v tradičním burgundském stylu. Hustota keřů je 10 tis.na hektar, vedení je nízké. Veškeré práce ve vinici jsou vedeny tak, aby se dosáhlo optimální vyzrálosti hroznů a hlavně nekompromisní kvality.

Gevrey se stalo skutečnou legendou mezi vinařskými vesnicemi Burgundska. Nachází se pouhých 10 kilometrů jižně od Dijonu. Místní vinice jsou pokračováním terénního zlomu, který se táhne severo-jižním směrem celým Burgundskem a v těchto místech je přerušený úžlabinou Lavaux. Ta také rozděluje vinice Gevrey-Chambertin na dvě části, přičemž všechny vinice s klasifikací Grand Cru se nacházejí v jižní části. Zdejší Pinot Noir je opravdovou lahůdkou pro skutečné znalce burgundských vín. Vína jsou velmi plná a mají vyšší barvu. Jsou pověstná svými sametovými tříslovinami a oplývají svěží šťavnatostí. Můžeme v nich najít široké spektrum vůní a chutí. Najdeme v nich višňové a třešňové tóny, okořeněné pepřem a lékořicí. Vína zrají poměrně dlouho v dubových sudech a ta nejlepší z nich s klasifíkací Premier cru a Grand cru, mají obrovský potenciál zrání na lahvi. Vína se Vám po několikaletém zrání odmění ušlechtilými tóny lanýže, převažují v nich zemitější vůně, celkově se však vína zjemní i když robustní textura zůstává. Vína z Chambertinu měl v oblibě i samotný císař Napoleon.

 

>>Domaine Yves Girardin<<

obec Santenay, podoblast Cóte d´ Or, oblast Burgundsko, Francie 

Rodina Girardin pěstuje vinnou révu již 13 generací. K největšímu rozmachu došlo po akvizidci Château de la Charrière v šedesátých letech díky Jeanu Girardini, Poté co Yves prožil své dětství mezi vinicemi a viným sklepem, vyvinula se u něj vášeň pro všechny aspekty vína a jeho kultury. Postupně se rodinné vinice rozrostly o zakoupené pozemky v Chassagne-Montrachet a Pommard a dnes čítají necelých 22 hektarů. V roce 2011 se vrací po studiu v Beaune a Bordeaux syn Benedikt a pomáhá s rodinným vinařstvím.

Vinice na kterých pěstují Chardonnay jsou prořezávány jednoduchou Guyotovou metodou, pro Pinot Noir používají kombinaci Guyot a Cordon de Royat. Všechny vinice jsou na jaře zorány, aby podpořily vývoj kořene vinné révy, a tím vyvolaly výraz terroir. Všechny zelené práce ve vinici jsou prováděny zásadně ručně. Léčebné postřiky se omezují na nutné minimum.

Hrozny se sbírají a třídí ručně, první selekce je provedena ve vinici a druhá na třídícím stole na vinařství. 

Vinifikace bílých vín: hrozny se přímo lisují v pneumatickém lisu, výsledná šťáva se ochladí a nechá se v nádobě dekantovat 24 až 36 hodin. Alkoholické kvašení probíhá v sudech. Když bílá vína dokončí jejich alkoholové kvašení, následuje malolaktická fermentace (která přirozeně snižuje hladiny kyseliny ve víně), doprovázená občasným mícháním kalů, které dodávají vínům plnost a strukturu.

Vinifikace červených vín: po selekci na třídicím stole následuje destemování a pak macerace v sudech po dobu 15 dnů. Toto období začíná 5-ti denní studenou macerací s cílem extrahovat ovocné látky z hroznů. Poté následuje zvýšení teploty, během které se přečerpáváním uvolní třísloviny přítomné v hroznech. Nakonec se teplota zvýší na asi 32 ° C po dobu 5 až 7 dnů, aby se stabilizovala barva a taniny. Po vylisování rmutu šťáva klesá gravitačně do sudů ve sklepě. Malolaktická fermentace probíhá během zimy, během této fáze zrání. Používají se hlavně sudy vyrobené z francouzského dubu, asi 10% nových pro regionální apelace, 15 až 20% pro Village a 25 až 30% pro Premier Crus. Po 9 až 11 měsících v sudu se vína stáčejí a míchají v sudech 2 až 3 měsíce před plněním do lahví.

 

>>Domaine Bader-Mimeur<<

obec  Chassagne-Montrachet, oblast Burbundsko, Francie 

Rodina Bader-Mimeur vlastnila půdu a zabývala se vinařstvím v okolí Chassagne-Montrachet již v 17. století. Po více než 10-ti vinařských generacích se v roce 1920, oženil Phillipe Bader, který obchodoval s víny v Paříži v "Halle-aux-Vins", s dcerou majitele vinařství Domaine du Château de Chassagne-Montrachet, Elisou Mimeur. Tak vzniklo jméno nového vinařství Domaine Bader-Mimeur. Ještě předtím však otec Philippa Badera, Charles Bader koupil v roce 1919 cca 5 hektarů vinic v apelaci Chassagne-Montrachet, což se později ukázalo jako skvělá investice. Již téměř jedno století je jejich vinařství v Chassagne-Montrachet vyhlášené. Rodina Bader-Mimeur vlastní impozantní vinařství z 19. století, které je součástí severního křídla původního kamenného Chateau a sklepů ze 13. století. Nádvoří původního starého Chateau je přístupné po starém padacím mostu. 

Vinice rodiny se nachází v bezprostřední blízkosti Clos du Chateau, což umožňuje jejich každodenní monitoring, zejména pak při dozrávání hroznů. Ostatní vinice jsou ve vzdálenosti do 1 km, což rovněž umožňuje velmi dobré sledování procesů ve vinici. Navíc se v době sběru hroznů zkracuje čas mezi sběrem a zpracováním hroznů. To samozřejmě přispívá k lepší kvalitě materiálu pro výrobu vín. 

Sběr veškerých hroznů je prováděn zásadně ručně. Pro stanovení data sklizně se používá pečlivá analýza hroznů. Obvykle se termín sběru pohybuje kolem 20.září. Hrozny jsou ukládány do speciálně navržených nízkých boxů, aby nedocházelo k mechanickém poškození hroznů a následně k předčasné oxidaci šťáv. Od sběru do zpracování hroznů uplyne max. 1 hodina. 

Vinifikace bílých vín: jakmile dorazí hrozny do vinařství jsou pomocí pásového dopravníku přemístěny do šetrného pneumatického lisu, kde jsou zpracovány a poté zůstane šťáva 12 hodin v nádrži, aby se usadila a následně putuje pomocí gravitace (bez čerpadel) do sklepa a jednotlivých sudů. Vína z různých viničních tratí jsou zpracovávána samostatně a potom zcelována v závislosti na ročníku. Sudy pocházejí od nejlepších francouzských výrobců a každý rok se cca 20% sudů obnovuje, aby nabídly nejlepší harmonii mezi výrazem vína a dřeva. Alkoholická a malolaktická fermentace probíhá spontánně. Po celou dobu výrobního procesu jsou vína pečlivě analyzována, aby se dosáhlo co nejlepších výsledků. Víno zůstává v sudech 10-14 měsíců před lahvováním.

Vinifikace červených vín: hrozny jsou po sklizni dopraveny do vinařství kde následuje drcení a destemování a poté jsou umístěny do kádí kde macerují 2-3 týdny. Kontroluje se teplota, aby byla ideální pro extrakci barviv ze slupky bobulí. Po ukončení macerace se víno rmut šetrně vylisuje a šťáva se gravitačně extrahuje do sudů, které jsou ve sklepě. Sudy pocházejí od nejlepších francouzských výrobců a každý rok se cca 20% sudů obnovuje, aby nabídly nejlepší harmonii mezi výrazem vína a dřeva. Alkoholická a malolaktická fermentace probíhá spontánně. Po celou dobu výrobního procesu jsou vína pečlivě analyzována, aby se dosáhlo co nejlepších výsledků. Víno zůstává v sudech 15-20 měsíců před lahvováním.

Chassagne-Montrachet se nachází v oblasti Côte de Beaune na jižním konci Côte d'Or. Vinice zde rostou v nadmořské výšce mezi 240 a 320 m.n.m. Jih Côte d'Or je pod vlivem vzdušné masy pocházející ze středomořského, atlantického nebo kontinentálního podnebí. Větry, které zde vanou přináší teplý nebo studený ("bise" z východu) vzduch, který má tu výhodu, že rozhání špatné počasí. Pohoří na západě pak tvoří přirozenou přírodní bariéru a přispívá tak ke zcela jedinečnému mikroklimatu.

Obec Chassagne-Montrachet je světoznámá pro svou produkci bílých vín ze slavné vinice Montrachet. Původně se obec jmenovala pouze Chassagne, ale v 18. století připojila ke svému názvu "Montrachet", stejně jako Puligny. Obě vesnice totiž sdílejí slavnou vinici Montrachet, která produkuje pouze 30 tis. lahví celosvětově uznávaného bílého vína odrůdy Chardonnay. Je zde kolem 350 hektarů vinic. Hustá výsadba - 9.000 až 10.000 keřů na hektar umožňuje snížit produkci hroznů z každé hlavy tak, aby výsledné víno mělo oplývalo jemností, výrazem a charakteristickou aromatikou. Kromě odrůdy Chardonnay se zde pěstuje také odrůda Pinot Noir a Aligote. >>Kompletní nabídka vín z Francie<<