Francie - Languedoc-RoussillonOblast Languedoc-Roussillon


>>Alma Cersius<<

oblast Languedoc-Roussillon, Francie

Vinařské družstvo obhospodařující celkem 1200 ha vinic. Vinice se rozkládájí na území tří vesnic v blízkosti města Beziers - Cers, Portiragnes a Villeneuve. Pěstuje se zde celá řada odrůd. Terroir je určen mikroklimatem Středozemního moře a kamenitým podložím s oblázky.

                                                                                                                                                                                                                                 

>>Domaine Boudau<<

obec Rivesaltes, oblast Languedoc-Roussillon, Francie

Domaine Boudau založil v roce 1920 Hippolyte Boudau. Vinařství vlastnilo v té době jen několik málo vinic. Když zemřel v roce 1940, vinařství převzal syn Henry a v poválečné době rozloha vinic neustále rostla a vinařství se dařilo. V té době vinařství produkovalo pouze sladká fortifikovaná vína. Henryho vášeň pro víno a vize výroby suchých červených vín ho vedla k výsadbě vinic odrůdy Grenache. Materiál pro výsadbu si sám vybíral na slavných vinicích Châteauneuf-du-Pape. Věřil, že se této odrůdě bude, na jílovito-vápencových půdách jeho pozemků, dařit.  

V roce 1967 náhle umírá ve věku 44 let a jeho manželka Anne-Marie zůstává sama se třemi dětmi a 60 hektary vinic. Anne-Marie dál produkuje ve svém vinařství zejména sladká vína, jež jsou zvláště oceněna na výstavě VINEXPO 1983, kde obdrží zvláštní cenu poroty. Vzhledem k tomu, že v 80. letech nastupuje éra obliby suchých vín, jsou i v Domaine Boudau nuceni vyhovět požadavkům trhu a zvážit výrobu suchých vín. Rozloha vinic se tehdy stabilizuje na současných 50 hektarů a v roce 1992 začíná vinařství naplno s výrobou suchých vín. Vinařství přebírá v roce 1993 nová generace vinařů, zastoupená dětmi Véronique a Pierrem. Otevírá se před nimi budoucnost plná ambicí k využití skvělého potenciálu místního terroir. 

Oblast Languedoc-Roussillon patří mezi největší vinařské oblasti Francie. Hraničí se sousedním Španělskem. Převládá zde jílovito- vápencové podloží, ale jsou tu zastoupeny také štěrkopísky a žula. Rozloha vinic je neskutečná a zahrnuje celkem 160.000 hektarů vinic. V kategorii AOC je pak úctyhodných 70.000 hektarů vinic. Celá oblast je rozdělena do následujících podoblastí: Corbières, Coteax du Languedoc, Côtes du Roussillon, Fitou, Minervois, Saint Chinian a Costières de Nimes. V minulosti vítězila v produkci místních vín kvantita nad kvalitou, v dnešní době se situace obrací a vyrábějí se zde velmi dobrá vína.


>>Domaine de la Ferrandière<<

oblast Languedoc-Roussillon, Francie

Vinice vinařství Domaine de la Ferrandiére jsou situovány v unikátním terroir, který se rozkládá na jihu Francie mezi vinařskými regiony kraji Corbières a Minervois, asi 20 km východně od středověkých hradeb Carcassonne a asi 50 km od Středozemního moře. Zde se nachází původní mořská laguna Etang de Marseillette, díky níž má půda dodnes vysoký obsah solí a minerálů. Aby vinařství snížilo vysokou hladinu soli, která se nachází v půdním podloží, zaplavuje každým rokem na několik týdnů vinice. Réva se v tomto regionu neroubuje na americké podnože, jako to dělá většina vinařů ve Francii od ničivé pohromy v podobě phylloxery, jelikož škůdce zaplavení révy v laguně nebyl schopen přežít a místní vinice tedy tato apokalypsa nezničila. Pozn.Phylloxera je škůdce, který napadá kořenový sytém révy. Ve Francii se poprvé objevila v roce 1863 postupně prakticky zničila nebo poničila 60% vinic ve Francii a úplně ochromila produkci vína. 

 Vína z tohoto rodinného vinařství získávají vysoká ocenění od nejvýznamnějších světových hodnotitelů: Robert Parker, Wine Spectator, Decanter, Mondial de Bruxelles, Général Agricole Paris...

                                         

>>Domaine Félines Jourdan<<

oblast Languedoc-Roussillon, Francie

Domaine Félines Jourdan patří rodině Jourdan od roku 1983. Vinařská rodina Jourdan se snaží již po několik generací vyrábět v Languedocu ta nejlepší vína. Vinařství se nachází na břehu zátoky Thau, která je součástí Středozemního moře. Z vinařství je nádherný výhled na sádky s ústřicemi, terroir je velmi atraktivní. Bílé odrůdy se pěstují na písčitých půdách. Je zde zvláštní terroir, s chladnějším klimatem než v Languedocu, ideální pro svěží bílá vína a ovocná červená, daří se zde zejména odrůdě Piquepoul Blanc. Ve sklepě používají metody řízeného kvašení a stárnutí v nerezových nádržích, aby zachovaly svěží a ovocitý projev vína.


>>Domaine Serrelongue<<

oblast Languedoc-Roussillon, Francie

Vinařský kraj Roussillon bývá nazýván francouzským Katalánskem. Vinice a víno, které tu najdete, nemají srovnání s žádným jiným místem ve Francii... Terroir vinic Juliena Fourniera je výjimečný. Podloží tvoří zejména kamenité jílovito-vápenité území lemující městečko Tautavel (daří se zde Syrahu a Mourvèdru). Po studiích na vinařské škole Julien Fournier pochopil, jak velký kvalitativní potenciál se skrývá v malém rodinném vinařství a jeho vína jej v přesvědčení stále utvrzují.    

                                                                                                                                                                                                                              

>>Château des Crès Ricards<<

oblast Languedoc-Roussillon, Francie

Vinařství Château des Crès Ricards vzniklo v roce 1960 na stejnojmenné viniční trati u jihofrancouzského městečka Ceyras. O 50 let později koupil 28 ha vinic Jean-Claude Mas, který byl fascinován úžasným terroirem Terrasses du Larzac (apelace od r. 2014), schopným produkovat sametová a aromatická vína. Dnes má vinařství 39 ha vinic ležících na úpatí hory Mont Baudile, nabízející unikátní polohu včetně červenozemě, břidlic a valounů.