Itálie - SardinieOblast Sardinie

Via Piemonte, Dorgali, oblast Sardinie, Itálie

>>Cantina Dorgali<<

Vinařství Dorgali se nachází na středozápadě ostrova Sardinie. Rozléhá se v hornaté oblasti, nedaleko od skalnatých útesů. Místní terroir, středomořský vánek a bohaté minerální podloží dává vzniknout zcela specifickým vínům. Vína jsou plná a harmonická s rozmanitou škálou bylinných tónů a minerálním závěrem. Vinařství bylo založeno roku 1954 skupinou vinařů z východního pobřeží. Nyní hospodaří na více než 300 ha vinic. Kvalita vín vinařství Dorgali je mezinárodně uznávaná, o čemž svědčí celá řada ocenění.

Vinice se nacházejí na úpatí "zlatých hor", bohatých na pestré složení minerálního podloží. Všudypřítomný mořský vánek z blízkých útesů se stará o dokonalou ventilaci vzduchu. Dny dosahují vysokých teplot a noci jsou zde chladné. Svými ideálními podmínky "terroir" je oblastí vyhlášenou pro optimální pěstování hroznů odrůdy Cannonau (označovaného na Sardinii), mezinárodně známé odrůdy, Grenache. Tato odrůda je ve Francii mj. základní složkou pro legendární cuvée Chateauneuf du Pape.

Pěstují se zde především dvě odrůdy. Červené Canonnau na hlinito-lávovém podloží a bílá odrůda Veremtnino, které se daří na žulovo-vápencovém podloží. Ostatní odrůdy, mezinárodní, se pěstují pouze jako doplňek pro výrobu Cuvée. Cantina Dorgali je držitelem mnoha mezinárodních ocenění. Mezi největší úspěchy vinařství patří medaile z roku 2015 - za nejlepší Grenache na světě, dále zlatá medaile z  Concours Mondial de Bruxelles, Horos 2010 a mnohá další.


>>Vinicola Cherchi<<

obec Usini, oblast Sardinie, Itálie

Vinařství Cherchise nachází na severozápadě ostrova Sardinie, ve vinařské vesničce Usini. Tato oblast je proslulá původem autochtonní červené odrůdy Cagnulari. Cagnulari je velmi delikátní odrůda, které se daří a je pěstována pouze v oblasti Usini. Vína z této odrůdy mají nižší množství alkoholu, svěží tělo a tmavě grantátovou barvu s fialovými odlesky. Jsou charakteristická vůní lesních plodů, borovice a zeminy. Vinařství Cherci vyrábí znamenitá bílá vína odrůdy Vermentino, Cagnulari a Cannonau. Vyrábí také prvotřídní sekty "metodo classico" (tzn.kvašením v láhvi).