Itálie - ToskánskoOblast Toskánsko

Loc. Bellaria Castelnuovo dell'Abate, oblast Toskánsko, Itálie

>> Belpoggio <<

Vinařství Belpoggio leží již od města Montalcino cca půl kilometru od opatství Saint Antimo Castelnuovo dell 'Abate. V současné době se bude jednat o přibližně 24 hektarech půdy, z toho polovina jsou vinice s odrůdou Sangiovese a druhá polovina patří olivovým hájům. Vinařství je v majetku rodiny Martellozzo, který v oblasti Veneto více než 100 let a je mimořádně úspěšný díky vyráběnému Proseccu. Touha nejnovější generace Enrica Martellozzo a jeho ženy Renaty mít vinařství v Toskánsku se vyplnila. Rodina rozšířila své vinařské aktivity do Toskánska a v roce 2005 vzniklo vinařstí Belpoggio. Na projektu vinařství se podílel i jeho dlouholetý přítel a vinařský odborník Francesco Adami.

Renovovaný statek s výhledem na Val D'Orcia má nejmodernější vybavení pro výrobu vín a nový vinný sklep pro stárnutí vín. Vinice mají jihozápadní expozici a leží v nadmořské výšce 397 m.n.m. Vinařství a zakládá se na ekologickém přístupu a trvale udržitelném zemědělství.


>> Giovanni Chiappini <<

obec Castagneto Carducci, oblast Toskánsko - Bolgheri, Itálie

Zemědělský podnik Giovanni Chiappini se nachází v centru Prahy DOC Bolgheri na Via Bolgherese, silnice, kde se nachází nejvýznamnější vinařství oblasti Bolgheri. Příspěvek tohoto podniku nám vypráví o důsledcích obnovených rodinných tradici. Hlavními rodinami jsou Giovanni Chiappini, syn farmářů, kteří se v minulosti přestěhovali z Marche do regionu Bolgheri. V rodinné tradici pokračují i dvě dcery. Kromě vína zde produkují i olivy a výtečný olivový olej. Poskytuje velmi úspěšně také agroturismus. Rodina Chiappini má pro svou půdu opravdu velký vztah a je kultivovaná v dokonalé symbióze. Zajímavostí je, že řádky jejich vinic střídají řádky s olivovníky, tak jak to bylo v minulosti.

V průběhu doby, kdy se vinařství chová, je třeba, aby se na něj vztahovala významná vinařských průvodců, jako je například. "Wine Enthusiast", kde v roce 2013 jejich víno "Guado de 'Gemoli 2009" získal v žebříčku první místo s maximem bodů 100/100. Jejich Super Toscany jsou stále velmi dobře hodnocené a oblíbené po celém světě. Vinařství Chiappini vyváží 80% své produkce.

Pěstované odrůdy : Vermentino, Sangiovese , Syrah , Cabernet Sauvignon, Merlot, Cabernet Franc, Petit Verdot.


>> Tua Rita <<

obec Suvereto, oblast Toskánsko - Bolgheri, Itálie

Věhlasné toskánské vinařství Tua Rita založili manželé Rita Virgilio v roce 1984, KDY si splnili svůj sen koupili nemovitost v Suveretu v oblasti Bolgheri. Začali s původními dva hektary vinic, které byly stanoveny od počátku věnované velmi přísná a vášnivá péče. Tato práce je zaměřena na zlepšení kvality, která je považována za "garážové vinařství". Za necelé desetiletí rozšířil svůj majetek na devět hektarů, na dvacet hektarů a v současné době hospodaří na 30 hektarech vlastních vinic.

Růst vinařství byl poháněn trvalým nadšením Rity a Virgilia a stále se prohlubující povědomí o potenciálu tohoto tohoto terroir v oblasti Mezi Tyrhénským mořem Colline Metallifere, známým Jako Val di Cornia. Vinice i sklep se rozšiřují díky extrémnímu nasazení Rity a Virgilia. Povědomí o značkách vinařství a jejich skvělých vín se opět rozšířilo díky Stefanu Frascollovi, který se oženil s dcerou majitelů Simenou. Simona se zapojila do společného podniku po smrti Virgilia v roce 2010. Jméno vinařství je vlastně obrácené jméno a příjmení majitelky Rity Tuy. 

Vinařství produkuje následující  odrůdy  : Vermentino,  Sangiovese  ,  Syrah  , Cabernet Sauvignon, Cabernet Franc a Merlot.

Jejich SUPER TOSCANY jsou vysoce hodnocené předními světovými vinařskými odborníky. 80% vín jde na vývoz do 55 zemí světa.


>> Villa Ilangi <<

obec Malmantile (Lastra a Signa), oblast Toskánsko, Itálie

Vášeň, vůle, víra v rodině, respektování venkovských kultur, inovace s ohledem na ochranu životního prostředí jasný pohled do budoucnosti, na vše, co charakterizuje rodina Cotollessa, které patří farma a vinařství Villa Ilangi. Na farmě v srdci Toskánska provozují agroturistiku a kromě vína produkují také vlastní léky, olivový olej a sýr Pecorino.

Historie začíná příchod Romeia Guida a babičky Concetty do Casignana, kde kupují v roce 1936 farmu Bellavista, kde Guido vyrůstal v rodině se sedmi dětmi. V té době stál 1 litr olivového oleje stejně jako 1 kg masa. Babička Concetta se podruhé vdává za bývalého policistu Nicolu Cotollessa av roce 1945 spolu kupují farmu ve Focognanu. Díky obchodnímu talentu Concetty a talentu chovatelům a farmářům Nicoly se páru otevřeně otevírají dveře do budoucna. Pak se Concetta a Nicola přestěhovali do Vingone, kde opět farmařili. Chovali a prodávali krávy, zatímco synové Bernardo a Camillo, se s řeznickým řemeslem.

Gilloeppina koupali v rocě 1977 malá farmu z 15. století, která patřila rodině Antinori a založili zde rodinu. Později převzal rodinnou farmu Synagogu a její ženu Margherita a další z ní vybudovali Villa Ilangi, tak jak jí najdete v dnešní podobě. Synové Francesco a Lorenzo se starají o rodinné byznys, jeden obchod obchod a druhý hodpodářství. Lorenzova přítelkyně Sára přišla s nápadem na agroturistiku a pomoc Margheritě s provozem penzionu a restaurace.

Rodinné vinice jsou všechny v bio organickém režimu. Z bílých odrůd zde pěstovaných hroznů odrůd Trebbiano, Malvasia a Chardonnay, pro červená vína pak odrůdy Sangiovese, Canaiolo, Cabernet Franc, Syrah a Colorino.

Rodina hospodaří celkem na 50 hektarech, z 18 hektarů jsou vinice a 32 hektarů zabírají olivovníky. Produkují několik vín, z čehož nejzajímavější je organické Chianti DOCG. Půdy jsou zde komplexní s převahou štěrku, jílu nebo vápence.

Nezbývá než ochutnat. Připijme si na krásu Toskánska.