Německo - FrankenOblast Franken


>>Weingut Johann Ruck<<

obec Iphofen, oblast Franken, Německo

Vinařské oblasti Německa zahrnují celkem 13 regionů, Franken (Franky) patří mezi jejich významnou část. Historie vinařství tu sahá až do středověku. Oblast se nachází v Bavorsku na  březích řeky Mohan, s celkovou rozlohou vinic cca 6100 hektarů. Vinice se nachází z větší části v okolí města Würzburg. Leží na jižních svazích v údolí řeky Mohan a jejich přítoků. Některé vinice jsou chráněny lesy a loukami a jsou položené ve velmi strmých svazích. Podloží vinic tvoří většinou zvětralé horniny Triasu (Trias je geologická perioda druhohorního období) a spraše. 

Odrůdové složení vinic je samozřejmě ve prospěch bílých odrůd (75%). Pěstuje se zde tradiční Silvaner (Sylvánské zelené), Müller Thurgau, Riesling, Bacchus a Kerner. Zajímavá je místní odrůda Rieslaner (kříženec Rieslingu a Silvaneru). Z modrých odrůd tu pěstují  Spätburgunder (Rulandské modré) a Portugieser (Modrý Portugal). Podnebí je zde kontinentální, studené zimy a teplá léta a vinice jsou tak ohroženy silnými zimními mrazy, ale i jarními mrazíky v době květu.

Vinařství Johann Ruck má historii sahající až do roku 1839, kdy ho založil Johann Balthasar Ruck. Vinařské zkušenosti jsou zde, více než jinde, předávány z generace na generaci. Na vinicích je vysázeno maximálně 7000 hlav na 1 hektar. Maximální výnos z hektaru je 55 hl. Hospodaří na skvělých viničních tratích jako je světově proslulá trať Iphöfer Julius-Echter-Berg, dále na viničních tratích Iphöfer Kronsberg, Iphöfer Kalb, Rödelseer Schwanleite nebo Rödelseer Küchenmeister v blízkosti Schwanbergu. Všechny viniční tratě jsou označovány jako Grossen Lagen. Vinařství spolu s vynikajícími  viničními polohami bylo zařazeno do seznamu "Nejlepších vinařství světa", na což jsou u Rucků právem pyšní. Ale jak sami říkají, nejlepší odměnou je pro ně šťastný výraz milovníků vín, když u nich ochutnají jejich skvělá vína.  

Valná většina vín se v této oblasti plní do tradičních Bocksbeutel (ploché lahve s rozšířeným tělem ve tvaru půlkruhu). Vína zcela odráží místní specifický terroir. Jsou suchá, zemitá a příjemně pitelná. Zajímavostí je, že u Rucků vyrábějí i mešní vína pro liturgické účely Římskokatolické arcidiecéze v Bambergu.

Nezbývá než ochutnat.....