Německo - NaheOblast Nahe


>>Schlossgut Diel<<

obec Rümmelsheim, oblast Nahe, Německo

Vinařství a zámek Schlossgut Diel mají velký historický význam. Vinařství koupila rodina Diel v roce 1802 od barona Dalberga, kterému se podařilo zabránit jeho konfiskaci Napoleonovými vojsky v roce 1789. Dnes je vinařství ve vlastnictví prominentního gurmána a vinařského nadšence pana Armina Diela, který je známý a vážený díky jeho propagaci německých vín. Na vinařství momentálně dohlíží jeho dcera Caroline, která pečlivě studuje a využívá místní terroir k výrobě predikátních vín. Vinařství hospodaří na 25 hektarech vinic s rozmanitým půdním složením. Najdeme tu štěrkopísky, břidlici nebo křemenec.  

Nejlepší viniční tratě Dorsheimer Goldloch, Pittermännchen und  Burgberg se nachází ve spodní části strmého jižního svahu a již v roce 1901 bylo zdokumentováno, že tyto polohy dávají zcela mimořádná vína. Schlossgut Diel je s téměř 13 akry vinic největším vlastníkem vinic v nejlepší viniční poloze Goldloch, jejíž název evokuje hledání zlata na tomto místě v 17. století. Vinice Goldloch jsou známé díky produkci plných a elegantních vín. Další skvělá poloha je Burgberg, pojmenovaná po hradu (zámku) Burg Layen. Jsou zde jílovité půdy s obsahem břidlice a štěrku a je známá výrobou šarmantního Rieslingu, který je vhodný k dlouhodobému ležení.

Nejmenší viniční tratí rodiny Diel je 1 hektar vinice Pittermännchen, jejíž kvalita těží z jižní orientace a z půdy z obsahem břidlice, křemenu a štěrku, Složitá půda dává vzniknout zajímavým vínům s velkou mineralitou.

Sběr hroznů se provádí ručně. Fermentace se provádí spontánně, většinou v nerezových tancích, pro výrobu bílých vín a v malých sudech, které  se používají pro červená vína.

Z bílých odrůd produkuje vinařství jednoodrůdová vína a cuvée z odrůd Riesling a Graue Burgunder, z modrých odrůd Blaue Spätburgunder a Dornfelder. Produkuje také sekty a destiláty. Vína se podávala v Business Class při letech společnosti Lufthansa.  

Ochutnejte jasná, sofistikovaná a skvěle vyvážená vína.


>>Gut Hermannsberg<<

obec Niederhausen, oblast Nahe, Německo

Prestižní německé vinařství Gut Hermmansberg leží v obci Niederhausen ve vyhlášené vinařské oblasti Nahe. Region leží ve spolkové zemi Porýní-Falc a získal jméno podle řeky Nahe, která teče souběžně s řekou Moselou a je přítokem řeky Rýn. Vinařská oblast má rozlohu více než 4000 hektarů a dominuje v ní produkce hroznů pro výrobu bílých vín. Nejčastější odrůdou je zde samozřejmě Riesling, který se na celkové produkci podílí více jak 28%.  Riesling je také hlavní odrůdou vinařství Gut Hermmansberg. Pěstuje se zde na 30 hektarech.

Tradice vinařství je více než stoletá. V roce 1902 tu bylo založeno Královské pruské vinařství "Weinbaudomäne Niedernhausen Schloßböckelheim". V roce 1903 zde byly vysázeny první vinice Rieslingu. Práce to byla velmi těžká, neboť jí komplikoval strmý, členitý a skalnatý terén. V rámci nové výsadby došlo také odstřelu skal v místě kde se dříve těžila měď. Muselo být také přesunuto neskutečně velké množství zeminy. Na tuto těžkou práci zde byli nasazeni převážně trestanci.

 V roce 1998 bylo vinařství zprivatizováno a v roce 2010 koupil vinařství pan Jens Reidel. Vinařství bylo přejmenováno na Gut Hermmansberg a brzy se dostalo mezi absolutní německou a světovou špičku. O tom svědčí i to, že 30 hektarů vinic je v klasifikaci - VDP - Grosse Lagen.

Vinařství je díky strmým svahům viničních tratí v obcích  Schloßböckelheim, Niedernhausen, Traisen a Altenbamberg opravdu tvrdou dřinou, zejména ruční sběr hroznů je velmi náročný. Klimatické podmínky ve středním Nahe jsou ideální pro sklizeň zdravých a plně vyzrálých hroznů. Víno je příroda a velká vína se dělají již ve vinici. Vína jsou zde minerální, bohatá a precizní. 

Konečnou podobu dostává víno ve sklepě. Hroznům se věnuje maximální péče a zpracování je velmi šetrné. Žádné "krášlení" vín zde nemají ve ve zvyku, vína zde plně odráží místní terroir. Vinařství neprosazuje určitý styl vín, jde jim o hlavně o to, aby vína byla autentická.


>>Weingut Schäfer-Fröhlich<<

obec Bockenau, oblast Nahe, Německo 

Vinařství Schäfer-Fröhlich spravuje v Bockenau ve vinařské oblasti Nahe vinice o rozloze 20 hektarů. Vinice jsou z 85% osázeny odrůdou Riesling a dalších 15% připadá na burgundské odrůdy. Velkolepé strmé svahy Bockenauer Felseneck a Stromberg, Monzinger Halenberg, Frühlingsplätzchen, Schloßböckelheimer Felsenberg a Kupfergrubes různým sklanatým podložím tvoří základ pro autentická vína. Symbióza ovocných tónů zralých hroznů Rieslingu a vrstva typické minerality dává těmto špičkovým vínům svou typickou složitost a vlastní charakter.

Osobitý přístup Tima Fröhlicha k výrobě vín a také místní podloží jako stvořené pro odrůdu Riesling, zejména pak viniční trať Felseneck, která má podloží vulkanického původu (břidlice), dává vzniknout extrémě minerálním vínům. Jejich vína s impozantní hloubkou a intenzivní mineralitou patří zcela určitě k nejlepším v Německu a Weingut Schäfer-Fröhlich se tak řadí k opravdové špičce německého vinařství.