Rakousko - BurgenlandOblast Burgenland


>>Weingut Umathum<<    

obec Frauenkirchen, Burgenland, Rakousko.

Světově proslulý biodynamický vinař Josef Umathum je ikonou rakouského vinařství. Rodinná tradice a prokazatelná historie 800 let pěstování vína na jeho vinicích se odráží ve všech činnostech jak ve vinici, tak ve sklepě. Převážnou část z jeho  30 ha vinic tvoří rakouské druhy  Zweigelt, Sankt Laurent a Blaufränkisch, ale v regionu Neziderského jezera pěstuje na podloží břidlice, vápence, jílu a křemene i další znamenité odrůdy. Nejdůležitější trati jsou Hallebühl, Vom Stein, Haideboden a Kirschgarten, kde se také nachází jedinečná kamenná terasa Burgenlandu.

Živá půda a rostliny nám ukazují správnou cestu a dávají potřebnou inspiraci, jak s nimi a navzájem mezi sebou máme zacházet”, říká Josef Umathum o svém postoji k pěstování vinné révy. Práce na vinici a ve sklepě sledují rytmus přírody. Cílem je dostat do sklepa zcela zralé a zdravé, neporušené vinné hrozny, proto se používá výhradně ruční sklizeň. Školení vína se uskutečňuje především ve velkých dřevěných sudech z rakouského dubu, používají se ale také tradiční malé dubové sudy. Vinařství je známé především svými autentickými červenými víny, ale Josef produkuje také několik velmi fascinujících bílých vín a oživil původní panonský druh bílého vína Lindenblättriger.


>>Weingut Kollwentz<<

obec Großhöflein, Burgenland, Rakousko.

Vlastní cesta a nekompromisní kvalita vín stála za zrodem ikony rakouského vinařství Weingut Kollwentz z vinařské obce Großhöflein v Burgenlandu.

Vinařství proslavil pan Anton Kollwentz, který ho spolu s manželkou Margaret přebral v roce 1966 od rodičů, již jako šestá generace vinařů.  Za dobu jeho aktivní působnosti ve vinařství (úctyhodných 50 let) dochází vůbec k první výsadbě odrůdy Zweigeltrebe v Burgenlandu (v roce 1958) a posléze k vybudování klenutého pískovcového sklepení z bývalého římského lomu v roce 1967.

Anton Kollwentz je znám jako zastánce a průkopník suchých bílých vín Burgenlandu. Když v roce 1969 přineslo vinobraní nadprodukci místních sladkých vín (Beerenauslese a Trockenbeerenauslese), pochopil, že tudy cesta k obchodnímu úspěchu nevede a začal jako první s produkcí vín suchých. Tato vína pak začal nabízet gastronomickým provozům. To vedlo k neuvěřitelnému úspěchu a věhlasu vinařství Kollwentz. Vína se začínají objevovat na vinných lístcích předních rakouských hotelů a restaurací. Anton Kollwentz prosazuje také spojení vín a tradiční gastronomie.

Jeho oblíbená odrůda Frankovka byla díky němu zpropagována a s použitím jablečno-mléčné fermentace a zrání v dubových sudech vznikla vína na světové úrovni. Jistě i proto se o Antonu Kollwentzovi se říká, že je otcem tzv. rakouského zázraku.

V roce 1995 je díky němu ustanovena asociace „RWB“ Renommierten Weingüter Burgenland, kde působí 10 let jako prezident. Později působí jako velvyslanec a propagátor vín Burgenlandu na mezinárodní úrovni.

Rodina Kollwentz prosazuje svou filosofii ve své nejčistší podobě: vlastní vinice, vlastní hrozny, vlastní víno. V současné době hospodaří na 24 hektarech vinic. Jsou zastánci ekologického hospodaření v souladu s přírodou. Věří, že pouze ruční práce ve vinici je klíčem ke kvalitě. Pouze zcela zralé a zdravé hrozny, s ruční selekcí, jsou zárukou kvalitního materiálu pro výrobu vín.

U Kollwentzů mají jasno. Na vinici se nepoužívají žádné pesticidy, herbicidy a insekticidy. Při výrobě vín jsou zapovězeny „zázraky v prášku“ (taniny, dubové třísky, aromata). Nevyrábí žádná oranžová vína, nepoužívají amfóry apod. Všechna vína jsou vyráběna tradičně. Všechna vína, vč. vín sladkých zrají v sudech po dobu 6-30 měsíců.

Novou krví a také hlavou vinařství je od roku 2004 Andi Kollwentz s manželkou Heidi.  Andi se po dokončení vinařské školy v Klosterneuburku a následné praxe ve Francii vrací v roce 1989 do rodinného vinařství. V roce 1993 předává Anton Kollwentz svému synovi Andimu zodpovědnost ve sklepě.

Peter Mosser z časopisu Falststaff píše o Andim Kollwentzovi toto: „Andi Kollwentz je desetibojař mezi rakouskými vinaři, neboť rozumí nejrůznějšími disciplínám a v každé kategorii, ať je to bílé víno, červené nebo sladké, je na špičce."

Nu co dodat...ochutnejte !!