22 Apr
22Apr

Dny vína na Benediktu v Mostě jsou již tradiční vinařskou akcí. Poprvé se tato akce uskutečnila v roce 2011. Za akcí stojí společnost BELA MOST s.r.o., která se kromě jiných obchodních aktivit, zabývá také velkoobchodním prodejem vín. Pravidelně zde můžete ochutnat celou řadu zajímavých vín z Čech i Moravy. V letošním roce byla zastoupena vinařství:

Kompletní program akce v PDF zde 

Akce se konala ve dnech 13.-14. dubna 2023 vždy od 15:00 do 20:30 hod. Jednodenní vstupné činilo 350 Kč, což je více než férová cena (v ceně máte kromě neomezené ochutnávky vín také vinnou skleničku a program akce). Akce se koná v interiéru Rekreačního centra Benedikt ve velmi příjemném prostředí. Degustace probíhají v přízemí a patře budovy (kde hraje po celou dobu akce i výborná cimbálová muzika). 

Musím pochválit velmi dobré zázemí pro vystavující vinaře i veřejnost. Na místě se můžete občerstvit jídlem, chuťovkami k vínu nebo si dát zlatavý mok na srovnání kyselinek. Určitě bych rád vyzdvihl i personál Benediktu, zastoupený v hojném počtu, takže nikdo nečekal a servis byl velmi milý a profesionální. Na dvoudenní návštěvu nebyl čas, takže vše, co mě zajímalo, jsem musel stihnout ve čtvrtek. Akce se nesla v pohodovém duchu, alespoň ve čtvrtek nebylo nikterak přeplněno lidmi, což mi vyhovovalo. Vinařství a vína, která jsem chtěl ochutnat jsem za den zvládnul úplně v pohodě. 

Na začátku jsem se zastavil u stálice moravského vinařství, vinařství LAHOFER, trochu s klukama pokecal a přechutnal pár suchých vzorků, které měli v nabídce. Veltlíny a Sauvignony od LAHOFERu jsou vždy svěží, voňavé a dobře pitelné a ani tentokrát mě nezklamali. 

Hned vedle vystavovalo ZD Němčičky, které jsem mel v plánu také ochutnat. Z degustovaných vzorků mě nejvíce zaujalo Veltlínské zelené MZV ročníku 2017 (z.c.3,9; kys. 7,1; alk. 13,0 %) z řady Grand Vins, ověnčené mnoha oceněními. Víno zrálo po dobu 12 měsíců (při pravidelném promíchávání) na jemných kvasničních kalech v dubových sudech. Pěkně udělané víno vhodné zejména pro gastronomii. Ochutnal jsem i některá vína nižších řad, která jsou určena pro segment HORECA/GASTRO a nejvíce mi chutnal Sauvignon 2022 MZV, Rivaner  2021 MZV a Chardonnay 2022 MZV. Příjemně pitelná vína v této cenové kategorii a rozhodně si své místo na trhu najdou. 

Poté jsem se odebral do patra, kde jsem měl v úmyslu vyhledat kamarády ze severu. Ti byli rozmlsaní z výstav ProWein a VINITALY 2023, takže jsem byl zvědavý, jak budou hodnotit vína na Benediktu. Právě ochutnávali vína u Michala Tetura (Sing Wine) z Velkých Bílovic, tak mě nemuseli dlouho přemlouvat, abych se k nim přidal.  Pro vína z Velkých Bílovic mám prostě slabost. Ze "zpívajích vín" mě moc chutnal Ryzlink rýnský 2021 pozdní sběr zařazený do Salonu vín ČR 2023 (z.c.3,1; kys. 6,9; alk. 13,3 %), svěží s pěknou aromatikou lučních květin a skvěle zakompovanou kyselinkou. Takhle nějak si představuji víno na dlouhé pití. Příjemným překvapením byla i suchá Pálava z ročníku 2022 (z.c.4,9; kys. 6,4; alk. 12,5 %), skvěle vyvážené víno, které bude dělat této odrůdě velmi dobré jméno. Vůně zralého ovoce, chuť plná s tóny muškátu a přezrálé broskve. Za mě nejlepší suchá Pálava, co jsem v poslední době pil. Zaujal mě také Sekt Sing Wine Blanc de Noir 2019 Extra Brut. Sekt vyrobený tradiční metodou z odrůd Chardonnay a Rulandské modré mě opravdu moc bavil (zrání 36 měsíců; alkohol 12,5 %). Určitě jeden ze dvou nejlepších sektů na výstavě. Mám moc velkou radost z toho, jak jdou sekty na Moravě kvalitativně nahoru. Za pozornost také stojí Cuvée Baryton MZV 2019 barrique, kupáž odrůd Zweigeltrebe, Frankovka a Rulandské modré, které zrálo 24 měsíců na francouzských sudech barrique (z.c.2,1; kys. 6,2; alk. 13,5 %). Středně plné červené víno s pěkným ovocným projevem a příjemným dotekem dřeva. I přes vyšší alkohol není pocitově těžké a dobře se pije. Velmi hezky zpracované cuvée. 

S přáteli jsem se zastavil na "pohárek" i u Tibora Zapletala. Tady jsem ochutnal i druhý nejlepší sekt výstavy, bohužel se mi někam vytratila poznámka o tomto víně, které nebylo ani v programu akce. Napravím později dotazem u Tibora. Z ochutnaných vzorků se mi dále moc líbil Ryzlink rýnský 2020 pozdní sběr z produktové řady "Mystery" (z.c.4,2; kys. 5,4; alk. 13,0 %), zrálo na dřevě, tóny medu květů lípy, harmonické s příjemnou kyselinkou a Veltlínské zelené 2021 pozdní sběr ze starých keřů (z.c.3,5; kys. 5,8; alk. 13,0 %), kořenité, medové a mandlové tóny s pikantní kyselinkou. Výborné má Tibor i obě Slípky. Velká bílá slípka Cuvée r.2019 (kupáž Chardonnay a Rulandského šedého, z.c.0,1; kys. 5,1; alk. 13,5 %), tóny žlutého ovoce s lehkým dotekem vanilky a příjemnou kyselinkou. Velká červená slípka r. 2019 (cuvée z odrůd Frankovka, Zweigeltrebe a Rulandské modré, z.c.0,1; kys. 4,9; alk. 13,0 %), tóny vyzrálého červeného ovoce, čokolády s lehkým vanilkovým dotekem dřeva (zrálo 12 měsíců v barikových sudech). 

U Zborovských mě nejvíce oslovil Sauvignon 2022 pozdní sběr (z.c.6,0; kys. 7,3; alk. 12,5 %), skvěle vybalancované víno, aromatické s tóny angreštu, manga a broskve s výraznější kyselinkou, která vínu nesmírně sluší. 

Vína z vinařství Martina Šebesty byla pro mě také premiérou a nezklamala. Ochutnal jsem většinu vín r. 2022, která byla v degustaci a nejvíce mě zaujala tato vína: Ryzlink vlašský 2022 pozdní sběr, tuším z Liščího vrchu (z.c.5,9; kys. 6,4; alk. 13,0 %), klasický vlašák, který prostě nikdy nezklame, luční kvítí, med a citrusová dochuť s lehkou mineralitou. Líbil se mi i polosuchý Ryzlink vlašský (z.c.8,1; kys. 5,9; alk. 13,0 %), z Ořechové hory, trošku nižší kyselinka, ale celkově moc hezké víno s tóny ořechů a medu. Pěkná byla i polosuchá Pálava 2022 ve výběru z hroznů (z.c.15,9; kys. 6,8; alk. 13,0 %), tóny růží, citrusů s pěknou kyselinkou, po tomhle víně se příznivci této odrůdy utlučou. 

Po dlouhé době jsem chtěl také ochutnat něco od českých vinařů a musím konstatovat, že vína která jsem ochutnal u vinařství Wilomenna a menšího rodinného vinařství Němeček byla jedním slovem famózní. Vyšší teploty, více slunečního svitu, chladné noci a zajímavé půdní složení se odráží na vínech z Vinařské oblasti Čechy v tom nejlepším světle. Jednotlivým vinařstvím se budu věnovat v samostatném článku a zaměřím se na degustované vzorky. U Němečků se nám věnovala usměvavá a pohodová Kristýna se stejně usměvavým manželem Lukášem a dali nám ochutnat několik vzorků z produkce tohoto malého rodinného vinařství (roční produkce 8.000 litrů). Chutnalo mi opravdu vše, co nám dali do skleniček. Kerner ČZV 2021 (z.c.2,0; kys. 6,8; alk. 12,5 %), svěží, lehké kořenité, tóny ovoce a lučních květin s pikantní kyselinkou, Müller Thurgau  ČZV 2021 (z.c.2,0; kys. 6,5; alk. 12,0 %), ukázková "Milerka", svěží, aromatická s tóny mušátu a broskve, lahodný a lehký Muškát moravský ČZV 2022 (z.c.0,7; kys. 6,3; alk. 10,0 %), mladý, krásně odrůdová záležitost, polosuchý Sauvignon ČZV (z.c.8,1; kys. 7,6; alk. 12,0 %), opět skvělá aromatika, pěkně vyvážené víno s dominantními tóny černého rybízu a křupavou kyselinkou a konečně na závěr Cuvée Vyhlídka (název podle viniční trati), polosuché (z.c.10,0; kys. 7,0; alk. 11,50%), pěkná voňává a svěží kupáž odrůd několika odrůd Donauriesling,Tramín, Hiberna a Kerner, evokující rakouské Gemischter Satz, veselé hravé víno na každodenní pití.  

O vínech z vinařství Wilomenna jsem zatím pouze slyšel a byla to slova chvály. Nikdy jsem je neměl možnost ochutnat. Rád jsem tedy využil příležitosti a ochutnal jsem v podstatě veškeré vzorky, které v Mostě na Benediktu měli. Věnoval se nám sympatický enolog vinařství pan Lubomír Bílek a bylo vidět, že víno je jeho srdeční záležitostí. Vinařství má své viniční trati na úpatí Blšanském Chlumu. Jedná se o výjimečný terroir s vulkanickým podložím. V této lokalitě se réva pěstovala už za "Otce vlasti" Karla IV. Roční produkce vinařství je kolem 26.000 litrů. Co jsme tedy ochutnali....Müller Thurgau ČZV 2022 (z.c.0,3; kys. 6,8; alk. 11,0 %), krásné čisté suché víno s menším alkoholem, což ovšem nijak neubralo na jeho atraktivitě, bylo pěkně kořenité s tóny limetky, takové líbivé víno, které vybízí k dalšímu napití. Dalším vzorkem v pořadí byl Ryzlink rýnský ČZV 2021 (z.c.6,8; kys. 7,8; alk. 11,9 %), intenzivní vůně lipového květu a jasmínu, limetková kyselinka, pěkná mineralita. Opět nebezpečně pitelné, což ovšem platilo u všech degustovaných vzorků. Pokračovali jsme Chardonnay ČZV 2021 (z.c.3,1; kys. 5,2; alk. 13,9%), které mě rovněž příjemně překvapilo svou vyvážeností, podmanivými tóny exotického ovoce, pěkné sametové s lehkou medovou dochutí. Moc mi chutnal i Hibernal (z.c.3,6; kys. 7,6; alk. 12,5 %), voňavý, svěží s tóny angreštu, limetky a lehkou mineralitou. Degustaci bílých vín jsme završili krásným aromatickým Sauvignonem ČZV ročníku 2022  (z.c.2,1; kys. 8,6; alk. 12,4%), mladé, krásně suché víno s vyšší kyselinkou, která však ve výsledku působí velmi pěkně a harmonicky, broskvové tóny, čerstvě nasekaná mladá kopřiva a grepová dochuť, lahodné a okouzlující víno. Z modrých odrůd jsme ochutnali Rubinet, který nemám vůbec napitý a ve výsledku se mi moc líbil. Jedná se o odrůdu (barvířku) vyšlechtěnou legendou českého vinohradnictví a vinařství prof. Ing. Vilémem Krausem, CSc. z odrůd (Revolta x Alibernet) x André. Rubinet ČZV r. 2021 (z.c.1,2; kys. 6,0; alk. 13,3 %) byl příjemně kořenitý s tóny černého rybízu a čokolády. Velmi zajímavé a povedené červené víno. Ochutnávku jsme zakončili Cuvée Provocateur ČZV z ročníku 2018 (z.c.1,4; kys. 4,3; alk. 14,5 %), kupáži odrůd Dornfelder, Modrý Portugal a Pinot Noir delší ležení na láhvi skutečně prospělo. Komplexní a harmonické s tóny zralých višní a koření. Za mě parádní červené víno. Kladně musím ohodnotit i etikety vín. Moderní a estetické, které nezapadnou. 

Když už je řeč o českých vinařích musel jsem se zastavit také u Žernoseckého vinařství, kde jsem ochutnal Savilon 2021 pozdní sběr (z.c.4,1; kys. 6,9; alk. 13,0 %), interspeficická odrůda vzniklá křížením odrůd Rakiš a Merlan, svěží příjemné víno s ovocnými a květinovými tóny. Moc mi chutnal i Johaniter 2021 pozdní sběr (z.c 5,0; kys. 7,1; alk. 13,0 %), lehčí s tóny Ryzlinku, hrušky a mandarinek. Na závěr jsem ochutnal jediné červené víno, které měli v ochutnávce, jakostní Dornfelder (z.c 1,3; kys. 7,0; alk. 13,0 %). Tuto odrůdu mají v Žernosekách pokaždé velmi dobře zpracovanou, takže ani r. 2021 není výjimkou. Pěkné, odrůdově čisté červené víno s tóny zralých švestek, bobulového ovoce a čokolády. V Žernosekách u Kupsů to prostě umí. 

Akce byla zakončena společenským večerem pro vinaře. Ti měli možnost si v klidu popovídat a ulevit bolavým nohám po celodenním stání. Díky Michalu Teturovi, který vzal do ruky kytaru, byla i kulturní vložka.  Celkově musím hodnotit akci jako povedenou a obrovské díky všem, kteří se na ní podíleli, pořadateli, vinařům i návštěvníkům, bez kterých by to nešlo. 

Komentáře
* E-mail nebude na webu zveřejněn.