Česká republika - Morava - Slovácká podoblast

Slovácká podoblast

Vinařské oblasti v České republice jsou rozděleny na vinařskou oblast Čechy a vinařskou oblast Morava. Tyto vinařské oblasti jsou rozděleny na další podoblasti. Vinařská oblast Čechy je tvořena podoblastmi Litoměřickou a Mělnickou. Morava pak zahrnuje celkem čtyři podoblasti, Znojemskou, Mikulovskou, Velkopavlovickou a Slováckou.

Slovácká vinařská podoblast vznikla v roce 2004 v souvislosti s novým uspořádáním vinařských oblastí, které přinesl nový vinařský zákon č. 321/2004 Sb. a jeho prováděcí vyhláška č. 324/2004 Sb., ve znění pozdějších předpisů.

Slovácká vinařská podoblast leží ve vinařské oblasti Morava a je tvořená částmi okresů Hodonín, Uherské Hradiště, Břeclav, Zlín a Kroměříž. V roce 2021 zahrnovala tato vinařská podoblast celkem 118 vinařských obcí a 418 viničních tratí, na kterých hospodařilo 7688 pěstitelů. Celková plocha vinic činila 4469 hektarů.

Mezi nejznámější vinařské obce této podoblasti patří Blatnice pod Svatým Antonínkem, Bzenec, Josefov, Kyjov, Svatobořice-Mistřín, Mutěnice, Polešovice, Strážnice, Uherské Hradiště, Vracov a Žarošice.

Vína z této oblasti jsou vyhledávána pro své výrazné aroma, nezaměnitelný charakter a hlavně velmi svěží kyselinky. Mezi nejčastěji pěstované odrůdy pro výrobu bílých vín patří Müller-Thurgau, Muškát moravský, Ryzlink rýnský, Veltlínské zelené a Sylvánské zelené. Z odrůd pro výrobu červených vín zde můžeme najít Dornfelder, Frankovku a Zweigeltrebe.


>> Vinařství Čapka <<

obec Hrušky,  Slovácká vinařská podoblast

Vinařství Čapka navazuje na dlouhou rodinnou tradici vinaření, jejíž počátky sahají až do konce 19. století. Mladý vinař Martin Čapka v minulých letech přebral vinařství po svém otci Karlovi a je tak již pátou vinařskou generací v čase.

Vinice rodiny Čapkovy se rozkládají na výměře cca 5 ha, na převážně v obci Josefov, na velkou viniční trati Kukvička. V této oblasti se mimo tradičních bílých odrůd dobře daří i odrůdám modrým, schopným vyrábět kvalitní červené víno.


>> Vinařství Karel Novotný <<

obec Milotice,  Slovácká vinařská podoblast

Butikové vinařství produkující malé šarže vín. Ve vinařství spojují tradici s těmi nejmodernějšími technologiemi a trendy. Ke zpracování hroznů přistupují s těmi nejvyššími nároky. K vinohradu pohlíží s respektem, který si zaslouží zrovna tak, jako všichni, kteří se podílejí na tom, že víno z něj může být v láhvi u Vás na stole. Díky vlastním vinicím a výrobním postupům tvoří vína s dokonale vyváženou chutí, abyste si je mohli vychutnat při každé příležitosti s rodinou i přáteli. Vlajkovou lodí vinařství je řada ELEMENTS, která představuje vína té nejvyšší možné kvality.   
>> Kompletní nabídka vín z Moravy << 

Rádi pro Vás se připravíme degustaci moravských vín