Česká republika - Morava - Znojemská podoblast

Znojemská podoblast

Vinařské oblasti v České republice jsou rozděleny na vinařskou oblast Čechy a vinařskou oblast Morava. Tyto vinařské oblasti jsou rozděleny na další podoblasti. Vinařská oblast Čechy je tvořena podoblastmi Litoměřickou a Mělnickou. Morava pak zahrnuje celkem čtyři podoblasti, Znojemskou, Mikulovskou, Velkopavlovickou a Slováckou.

Znojemská vinařská podoblast vznikla v roce 2004 v souvislosti s novým uspořádáním vinařských oblastí, které přinesl nový vinařský zákon č. 321/2004 Sb. a jeho prováděcí vyhláška č. 324/2004 Sb., ve znění pozdějších předpisů.

Znojemská vinařská podoblast leží ve vinařské oblasti Morava a tvoří západní část této oblasti. Patří do ní vinařské obce okresů Znojmo, Třebíč a jihozápadní části okresu Brno-venkov. V roce 2021 zahrnovala celkem 90 vinařských obcí a 218 viničních tratí, na kterých hospodařilo 1095 pěstitelů.

Známými vinařskými centry této podoblasti jsou města Znojmo, Ivančice, Miroslav, Dolní Kounice nebo obce Šatov, Nový Šaldorf či Lechovice. Mezi nejproslulejší vinice v této podoblasti patří bezesporu nádherný Šobes. Nejodlehlejší lokalitou spadající ještě do znojemské podoblasti je vinařské a kulturní centrum Sádek ležící v obci Kojetice v kraji Vysočina. V jižní části na podoblast bezprostředně navazuje rakouský vinařský region Weinviertel v dolnorakouské oblasti.

Z pěstovaných odrůd pro bílá vína můžeme zmínit odrůdy Veltlínské zelené, Sauvignon a Ryzlink rýnský, které zároveň patří také do odrůd povolených místním VOC. Z červených odrůd se zde pěstuje Frankovka, Svatovavřinecké a Modrý Portugal. Vyhledávaná jsou zejména červená vína z okolí Dolních Kounic.


>> Vinařství Arte Vini <<

obec Nový Šaldorf, Znojemská vinařská podoblast.

Vinařství Arte Vini je výrobcem vysoce kvalitních vín v Novém Šaldorfu nedaleko Znojma. V jejich sortimentu naleznete suchá bílá a červená vína a polosladké bílé z odrůdy Pálava. Všechna vína vycházejí z moravské vinařské tradice, přinášejí radost a příjemné zážitky pokaždé, když máte možnost je ochutnat. Svěží ovocná vůně, harmonická a vyvážená chuť, elegance. Dále univerzální možnost využití v gastronomii při snoubení s bohatou chutí naší pestré kuchyně, důraz na vysokou a stálou kvalitu, moderní a poutavý design etiket a celkové pojetí láhví – to jsou hlavní přívlastky všech vín. Z těchto důvodů zmiňují „umění vinařského řemesla“ – vinice jsou v ekologické rovnováze, ve sklepě používají výhradně tradiční, přírodní postupy výroby.

Při výběru odrůd vinné révy se zaměřují zejména na staré a na Moravě tradiční odrůdy, jako například Veltlínské zelené, Frankovka, Zweigeltrebe, z poměrně nedávno vyšlechtěných odrůd vidí velký potenciál v moravské odrůdě Pálava. Samozřejmě však v nabídce nechybí vína z mezinárodně známých odrůd Chardonnay, Ryzlink rýnský, Sauvignon, Pinot Gris, Merlot, Pinot Noir či Cabernet Sauvignon, jelikož díky místnímu klima a vynikajícím půdním podmínkám, nabízí unikátní vína s typickým regionálním moravským charakterem.

Hrozny vybírají z vyhlášených renomovaných poloh jižní Moravy. Vinice jsou obhospodařovány výhradně  biologicky udržitelným, k životnímu prostředí šetrným způsobem, aby bylo dosaženo velké rozmanitosti viniční fauny a flóry. Jelikož se vinice nacházejí v ekologické rovnováze a jsou velmi dobře udržované, mohou hrozny ponechat déle na keřích. V podzimním období charakterizovaném teplými dny a již chladnými nocemi tak získávají chuťově bohatá a nádherně aromatická vína se svěží kyselinou.

Pro zrání vín je využíván 140 let starý sklep, který  se nachází jižně od Znojma v obci Nový Šaldorf-Sedlešovice. Historický klenutý sklep vyhloubený v pískovcovém masivu vytváří ideální podmínky jak pro zpracování hroznů tak zejména pro následné zrání vín. Díky hloubce několika metrů pod povrchem je ve sklepě udržována konstantní teplota a vysoká vlhkost po celý rok, což umožňuje perfektní pozvolné vyzrávání vín, jak v nerezových tancích tak v barikových sudech z francouzského dubu.>> Kompletní nabídka vín z Moravy << 

Rádi pro Vás se připravíme degustaci moravských vín