Německo - Pfalz

Oblast Pfalz


>>Weingut Knipser<<

 obec Laumersheim, oblast Pfalz, Německo

Rodinné vinařství Knipser bylo založeno v roce 1876 ve vesnici Laumersheim v oblasti Pfalz mezi městy Grünstadt a Bad Dürkheim. Rodinné kořeny však lze dohledat v Meranu v jižním Tyrolsku. Odtud v roce 1615 odešel do Porýní předek dnešních majitelů – Johann Georg Knipser. Dodnes používaný erb rodině propůjčil Ferdinand, arcivévoda z Innsbrucku v roce 1582. Vinařství Knipser hospodaří na 40 hektarech vinic, specializuje se na pěstování jak červených odrůd – Pinot Noir, Cabernet Sauvignon, Dornfelder a další; tak na bílé – převážně burgundské odrůdy, dále Riesling a Sauvignon Blanc. Oblast Pfalz je nejteplejší v celém Německu, zdejší klima má spíše středomořský charakter – poměrně horká léta, velmi nízké srážkové úhrny – dlouhodobý průměr je pod 500 litry ročně, mírné zimy. Pravidelně zde dozrávají fíky, mandle, jedlé kaštany, citrusové plody a kiwi; dobře se daří palmám, olivám, agave a oleandrům. Zkrátka zdejší klima je ideální i pro náročné teplomilné odrůdy vinné révy. Místní vápencové podloží je velmi vhodné pro burgundské odrůdy a pro rýnský ryzlink, který miluje velmi minerální půdy.

Vinařství je vysoce hodnoceno "Falstaff Weinguide Deutschland 2019" - 5 hvězdiček z 5 možných. Vinařství bylo také ocěněno titulem "Winzer des Jahres" (Vinař roku) Německa.


>>Weingut Sankt Annaberg<<

obec Burrweiler, oblast Pfalz, Německo

Malé butikové vinařství, které provozuje enoložka Victoria Lergenmüller, nejmladší dcera Jürgena Lergenmüllera. Hospodaří na pouhých 7 hektarech vinic na kterých je pěstují pouze odrůdu Riesling. Díky velké rozmanitosti terroiru, vynikajícím klimatickým podmínkám a jedinečné ochraně Falckého lesa jsou jejich Ryzlinky opravdu skvělé. V kolekci si najde své víno opravdu každý. Od suchého Rieslingu po feinherb. Ryzlinky jsou díky půdním podmínkám opravdu rozmanité a můžete srovnat Riesling z vápenitých půd, červeného pískovce či břidlice.  

Ocenění:

2016 | Falstaff Newcomerin
2019 | VINUM s "Certificate of Excellence" Weinkollektion 2018
2019 | Eichelmann 2 Sternen
2019 | Gault Millau 3 Sternen
2019 | "Goldenen Preis 2019" Bundesweinprämierung - Riesling Terrassenlage


>>Weingut Pflüger<<

obec Bad Dürkheim, oblast Pfalz, Německo 

Vášnivý biodynamický vinař Alexander Pflüger dává vínům čas a do přirozených procesů zasahuje co nejméně. Všechna vína zrají v malých i velkých dřevěných sudech, aby vína získala pevnou strukturu díky minimálnímu kontaktu se vzduchem. Ve vinařství nepoužívají žádné enzymy nebo aromatické kvasinky.

Vinařství Pflüger funguje ekologicky již více než 20 let, v souladu s přírodou. V roce 2008 vyvrcholil přechod na biodynamické pracovní metody, kde je symbióza s přírodou tím nejdůležitějším předpokladem. Práce se provádějí podle fází měsíce, do řad vinné révy se vysazují rostliny a bylinky, které dávají půdě důležité živiny. Všechna vína mají certifikaci sdružení "DEMETER" (ochranná známka biodynamického zemědělství). Vinařství Pflüger je od roku 2011 členem asociace VdP (Der Verband deutscher Prädikatsweingüter), což je sdružení 199 předních německých vinařů, kteří usilují o co nejvyšší kvalitu vína. Asociace používá symbol orla na uzávěru láhve. Pokud tuto známku na víně uvidíte, máte jistotu, že se jedná o velmi kvalitní německé víno z prestižního německého vinařství a nejlepších viničních poloh. Toto označení dává záruku nejlepší kvality vína v rámci Německa. Vinařství je dále členem sdružení ECOVIN (Bundesverband ökologischer Weinbau | Federal Association of organic wine producers).

Vinařství hospodaří na překrásných viničních polohách, kde rostou fíkovníky a cypřiše a které jsou obklopeny pískovcovými zdmi. Mezi nejznámější patří viniční trati Michelsberg, Herrenberg, Spielberg a Fronhof. Vína nabízejí velkou rozmanitost podle podloží a podmínek dané viniční trati. Najdeme zde vína se svěžím ovocným charakterem, ale i vína elegantní s výrazným minerálním projevem.