09 Feb
09Feb

Cibule, to je to oč tu běží. Někdo ji miluje, jiný zase zatracuje. Pravdou však je, že bez cibule se v kuchyni prostě neobejdete.

Z cibule se dá vykouzlit i výborná francouzská cibulačka, která Vás zahřeje a pochutná si na ní celá rodina.

Co budeme potřebovat na 4 porce:

600g žluté cibule
75g másla (pozn. nesnažte se máslo nahradit olejem či margarínem)
bobkový list
šalvěj, tymián, rozmarýn (můžete použít i provensálské koření)
bílý vinný ocet (na deglazování, pokud by se Vám cibule připekla)
1dcl-3 dcl suchého bílého vína
1-2 lžíce hladké mouky
1l kuřecího vývaru (nejlépe domácí, můžete použít i zeleninový)
sůl, pepř
francouzská bageta (lze použít i klasickou, ovšem francouzská je lepší)
sýr Gruyére 

-------------------------------------------------------------------------

libová slanina nebo šunka (nemusí být, ale dá chuti polévky trochu jiný rozměr)

Možná jste si někdy v restauraci dali cibulačku, která byla bez chuti a bez výrazu. Zřejmě v kuchyni ošidili přípravu. Tajemství dobré francouzské cibulačky totiž spočívá v pomalém restování cibule.  

Jdeme na to:

Pro přípravu použijeme kvalitní hrnec nejlépe s nepřilnavým povrchem. Do hrnce dáme máslo, které pomalu rozpustíme a pak přihodíme na půlkolečka nakrájenou oloupanou cibuli, kterou restujeme s bobkovým listem a dalším kořením (šalvěj, tymián atd.). Restujeme a mícháme vařečkou, nejdříve zprudka, aby nám cibule změkla (cca 5 minut). Poté snížíme teplotu a restujeme další minimálně hodinu (lepší je hodina a půl), aby cibule pustila cukr, který obsahuje a ten zkaramelizoval. To dá polévce žádanou chuť a vůni. Nezapomeňte občas zamíchat.  Pokud se Vám povede cibuli přichytit na dno hrnce, pomůže Vám bílý vinný ocet nebo víno, kterým přichycenou cibuli "odlepíte", tedy deglazujete. Vůně zkaramelizované cibule provoní celý Vás byt a určitě se Vám začnou sbíhat sliny. Musíte však vydržet. Zkaramelizovanou cibuli přelejte vínem a nechte odpařit (ať se vyvaří alkohol). To můžete udělat opakovaně, já to dělám až třikrát. Když se víno odpaří zaprášíme hladkou moukou, chvilku povaříme a pak přilijeme horký vývar. Vaříme ještě tak půl hodiny a na závěr dochutíme solí a pepřem (nejlépe bílým). 

Tousty připravuji zvlášť. Nakrájím si bagetu (nejlépe den starou) na 1 cm tlusté plátky, vyskládám na plech, posypu sýrem a nechám v troubě zapéct. 

Polévku naleji sběračkou do misek nebo hlubokých talířů a navrch položím tousty zapečené se sýrem. Trošku strouhaného sýra můžete dát i na dno misky či talíře před tím než do něj polévku nalijete. 

Pak už si můžete tuto skvělou cibulovou delikatesu vychutnat.

Pokud chcete, aby byla polévka vydatnější můžete do ni přidat na kostičky nakrájenou šunku či slaninu. Tu přidáte na konci restování, když je cibule již zkaramelizovaná a krátce ji necháte také lehce orestovat.

Dobrou chuť.