Víno měsíce - únor 2023

Brunello di Montalcino "La Mannella" DOCG 2013 - Cortonesi                  

Vyhlášené a celosvětově oblíbené toskánské červené víno. Víno je vyrobeno z odrůdy Sangiovese 100%. Hrozny pro toto exkluzivní ušlechtilé víno pochází z vinice nedaleko Montosoli, na úpatí kopce, kde se tyčí město Montalcino. Půdy na tomto místě jsou směsí jílu a flyše. Nabízí zpočátku mírně obsažené aroma, které se otevírá a odhaluje tmavé bobulovité ovoce, okvětní lístek růže a drcené pecky. Toto víno zůstává přímé a přístupné se středně těžkým přístupem podpořeným jemnými a strukturovanými taniny.


Má intenzivní rubínově červenou barvu se světlými granátovými odlesky. Vůně je komplexní s tóny ostružin a sušeného ovoce. V chuti je šťavnaté, můžeme v ní rozpoznat bonulové ovoce, s náznaky zeminy, koření a kouře. Je velmi dobře strukturované s dobře vyváženou tříslovinou a dlouhým závěrem. Ma skvělý potenciál k delšímu zrání. 

Doporučujeme k vyzrálým sýrům, zvěřině, grilovanému masu, steakům apod. 

Doporučená doba archivace: 3-15 let.

Ocenění: Natalie MacLean - 95/100 b.
Wine Align - 96/100 b. - r. 2012 Wine Enthusiast - 91/100 b. - r. 2012


Vinařství Cortonesi

To je Marco Cortonesi vždy učil. Rodina, která je spojená nejen jménem, ale sdílí i stejné hodnoty a perspektivy. Všichni se narodili a vyrostli v Montalcinu, na této půdě a v zemi, kterou považují za domov. Proto vše, co dělají a budou dělat, je a vždy bude založeno na respektu k jejich okolí. Ochotni zlepšovat věci a zlepšovat sami sebe, a nesnažit se pouze překonat staré, zastaralé myšlenky, ale patřit k nejširšímu smyslu technické a kulturní evoluce, jim a celému území Montalcina umožnila rozšířit si obzory, učit se vše, co se dalo naučit, aby se stali referenčním bodem v globálním enologickém sektoru. Rodina Cortonesi žila v této oblasti již před koncem druhé světové války. Bylo to těžké období pro historii Itálie jako celku, a zejména pro Montalcino. Ale byla to vůle investovat do půdy, věřit v evoluci, která se v té době zdála nemožná, ale která přivedla Marca tam, kde je nyní, a která povede jeho děti v budoucnu. Rodina se nikde nevzdala, protože vždy věřili v prosazování ideálů poctivosti a tvrdé práce, která se jim bezpochyby odvděčila. To bylo umožněno neustálou pozorností, kterou celá rodina vždy věnovala studiu pěstování vinné révy a vinařským technikám, vždy s ohledem na minulost, aby si připomněli svůj původ.Považovali úctu k tradicím a čistotu Sangiovese za jejich „přikázání“. a zároveň byli schopni opustit ty ideologie, které považovali za zastaralé, vrhající se vstříc neznámému světu, kterému dříve či později budou muset čelit, budoucnosti. Proto se rozhodli, že výchozím bodem pro jejich vína by měla být rodina. Odtud pochází myšlenka na přejmenováním vinařství na „Cortonesi“, abych pokud možno ještě více zdůraznili spojení se jménem Montalcina. Cortonesi produkuje každý rok dvě odlišná vína Brunello; první si vypůjčilo název La Mannella a hrozny pochází z nedalekého slavného Montosoli cru, zatímco druhým speciálním výběrem je Poggiarelli. Tato vinice se nachází v oblasti Castelnuovo dell'Abate (v jižní polovině apelace) s vinicemi ve výšce až 420 metrů nad mořem.

 NAŠE HODNOCENÍ: 95/100 b.