Francie - Burgundsko


Oblast Burgundsko

>>Domaine Rapet<<

obec Pernand-Vergelesses, oblast Burgundsko, Francie 

Historie rodiny Rapet sahá až do roku 1795, kdy byla největším vlastníkem půdy v Corton-Charlemagne. Vinařství se nachází v Pernardu a vinice leží severně od města Beaune. Zde dozrávají hrozny velmi brzy a dávají vláčná kulatá vína s hedvábnými taniny. Vincent Rapet se každým rokem snaží o to, aby si vína zachovala svou přirozenou ovocnost. Rodina obhospodařuje 20 ha vinic ve vesnicích Pernand-Vergelesses, Savigny les Beaune, Aloxe Corton a Beaune.

Fermentace u bílých vín probíhá v sudech (cca 20% nových) nebo vybrané partie v dřevěných vejcích. U červených vín se provádí macerace za studena přibližně 15 dní a pak leží na vybraných dřevěných sudech Chassin a Taransaud (až 30% nových).

Vinařství je velmi dobře hodnoceno předními vinařskými kritiky a je pravidelně uváděno v prestižní příručce Guide Hachette.


>>Domaine Gautheron<<

obec Fleys, oblast Chablis, region Burgundsko, Francie

Vinařství je už po sedm generací předáváno z otce na syna. V současné době ho vedou Alain (od roku 1977) a jeho syn Cyril. Obdělávají celkem 35 hektarů vinic, z nichž třetina je klasifikována jako Chablis 1er Cru. Vinařství produkuje tři druhy vín s různou klasifikací: Petit Chablis, Chablis a Chablis Premier Cru (Vaucoupin, Mont de Milieu a Les Fourneaux). Roční produkce vinařství je cca 150 tis. lahví.

Vinice Chardonnay jsou zasazeny na proslulé Kimmeridgienické a portlandské půdě v regionu a domovské město (Fleys) je známé svým mimořádně vysokým obsahem zkamenělých hlemýžďů.

Ve vinařství mají značnou v úctu k zemi, kterou jim předali jejich předci a chtějí jí takto zachovat i pro budoucí generace. Vyhýbají se chemickým postřikům a kdykoliv je to možné používají přírodní řešení ke stimulaci vinic, aby je co možní nejvíce chránily před škůdci a chorobami. V roce 2009 začali 100% organicky pracovat na jedné vinici o rozloze 3 ha.

U starších vinic je sklizeň pouze ruční, zatímco u mladších vinic je sklizeň mechanizovaná. Hrozny se okamžitě lisují, aby se zachovala jejich čerstvost, a poté fermentují v nerezových nádržích s řízenou teplotou. Poté, co podstoupí malolaktické kvašení, víno leží po určitou dobu na kalech, v závislosti na vinici a ročníku. Po šetrné filtraci pak víno lahvují a dále zraje nějaký čas na láhvi než je uvolněno k prodeji.


>>Domaine Poulleau et Fils<<

obec Volnay, oblast Burgundsko, Francie 

Domaine Poulleau et Fils je menší rodinné vinařství, které převzali Thierry a Florence v roce 1995. Rozkládá se na 8 ha vinic a zahrnuje známé apelace jako jsou známá označení jako Chorey-lès-Beaune, Aloxe-Corton, Volnay a Corton Charlemagne. O vinnou révu se starají velmi šetrným způsobem. Sklizeň se provádí ručně a vinifikace se provádějí s ohledem na každý jednotlivý „terroir“. Zrání je tradiční a provádí se v dubových sudech a stáčení je věnována velká pozornost.


>>Domaine des Terres de Velle<<

obec Auxey-Duresses , oblast Burgundsko, Francie 

Rodinné vinařství Sophie a Fabrice Laronzových založené v roce 2009. Vzniklo, když se naskytla příležitost koupit starý mlýn na břehu říčky Velle uprostřed překrásných vinic v okolí Auxey Duresses a k němu rovnou 5 hektarů vinic v 11 různých apelacích. Bez zkušeností by to však nešlo, Fabrice vystudoval vinařství v Beaune a Montpellier, své zkušenosti sbíral jak v různých podnicích v Burgundsku tak v Kalifornii. Sophie zase získávala své první zkušenosti s prodejem a marketingem v renomovaných burgundských vinařstvích. Ihned po akvizici v roce 2009 následovala důsledná revitalizace půdy ve vinicích, znovuobnovení biodiverzity; Fabrice zásadně odmítá jakékoli chemické zásahy do půdy a vinic, využívá zejména orbu a poměrně zásadní omezení výnosů odstraňováním výhonků se snahou provzdušnit keře a tím zajistit produkci zdravých hroznů bez použití chemických prostředků. V roce 2011 bylo vinařství ve starém mlýně kompletně renovováno do své nynější podoby.  


>>Domaine Chalet Pouilly<<

obec Pouilly, oblast Bourgogne, Francie

Domaine Chalet Pouilly je rodinné vinařství od roku 1850. Hospodaří na 8 hektarech, kde  produkují tři bílá vína ze tří apelací severního Burgundska: Pouilly Fuissé a Saint-Véran a Macon-Solutré. Většina vinic je 50 a více let stará. Vinice jsou situovány na jižních svazích (terasách), podloží je jílovito-vápenité.

Roční produkce je max. 50 tis. lahví, které exportují do 20 zemí světa.


>>Domaine Rougeot Père et Fils <<

obec Meursault  oblast Bourgogne, Francie

Domaine Rougeot se nachází v překrásné historické vinařské obce Meursault v Côte de Beaune ve Francii. Zde vyrábí svá okouzlující řemeslná vína již šest generací.

Domaine Rougeot bylo založené v 19. století a již od svého počátku je průkopníkem burgundského vinařství. Vlastní 13 hektarů vinic. které se rozkládají v pěti krásných polohách - Meursault, Monthélie, Saint-Romaine a Pommard & Volnay. V roce 2010 se ke svému otci Marcu Rougeotovi připojil i syn Pierre-Henri Rougeot, aby poračoval v rodinné tradici. Tehdy se rodí jemný, přesný a podmanivě svěží styl vín. Nová cesta vinařství spočívá v co možná nejmenším zásahu do přírody, snahou o ekologické zemědělství a nízký obsah siřičitanů ve vínech. Jen tak může plně vyniknout charakter místních vín zrozených z odrůd Chardonnay a Pinot Noir.

Jejich vize jsou realizovány neustálým experimentováním, spojujícím ekologický přístup a tradiční burgundské techniky. Současná kolekce vín obsahuje neuvěřitelná umělecká díla vytvořená tak, aby zapůsobila na milovníky burgundských vín.
>>Kompletní nabídka vín z Francie<< 

Rádi pro Vás také připravíme degustaci francouzských vín