Francie - Côtes du Rhône


Oblast Côtes du Rhône


>>Domaine Notre Dame des Palliéres<<

obec Gigondas, apelace Gigondas, oblast Côtes du Rhône, Francie

Vinařství Notre Dame des Pallieres leží na úpatí Dentelles de Montmirail v půvabné vesnici Gigondas. Zde předává vinař Claude Roux svým dětem Isabelle a Julienovi svou vášeň pro víno a respekt k terroiru.

Vinařství Notre Dame des Pallieres je velmi stará rodinná usedlost, jejíž jméno pochází ze středověku a je odvozeno od jména zázračného pramene na okraji vinařství, který měl pověst, že umí ochránit před morovou nákazou. Prý se zde zjevila i Panna Marie a byla zde postavena i kaple z níž zůstala pouze část zdi a dřevěná socha, které jsou nyní k vidění v kostele Gigondas. Dědeček Lucien Roux dal toto jméno vinařství oficiálně v roce 1935.

Rodina hospodaří na 30 hektarech vinic v apelacích: Gigondas, Rasteau, Sablet, Lirac a Côtes du Rhône. Pěstují se zde odrůdy typické pro jižní Rhonu: Grenache, Mourvèdre a Syrah. Terroir jižní Rhony spojuje všechna vína vinařství.

Vinice leží v kvartérních fluviálních půdách a těží z mikroklima v údolí Trignon a výjimečného slunečního svitu. Nejstarší z nich, které se nacházejí v Gigondasu, byly vysazeny již pradědečkem Julesem Rouxem.


>>Domaine Lafond<<

obec Tavel, oblast Côtes du Rhône, Francie

Historie vinařství se datuje až k roku 1780, kdy se Pascal Odoyer, velký strýc Jean-Pierre Lafonda a starosta obce Tavel, stal jedním z prvních pěstitelů vína v této vinařské obci. Jeho vinařství se bude dědit z otce na syna.

V roce 1948 dědeček Pascala Lafonda Valéry Taulier staví první soukromý sklep v Tavelu. Hodně přispěje k propagaci místních vín a vytvořením vazeb s obchodníky s vínem.

V roce 1970 Jean-Pierre Lafond, syn Valéryho Tauliera, staví vlastní vinařství. Jako milovník dostihů pojmenoval svůj vinařský statek „Roc-Epine“ jako vzpomínku na Roquepine jako slavný dostih. A tak se zrodilo vinařství Domaine Lafond Roc-Epine.

V roce 1978 Pascal Lafond, syn Jean-Pierra Lafonda, začíná pracovat ve vinařství. Se svým otcem se rozhodnou prodávat vína výhradně v lahvích (Tavel, Lirac a Côtes du Rhône).

V roce 2001 udělají velký skok přes Rhônu a kupují  první pozemek v Châteauneuf du Pape. Ve vlastnictví rodiny je pouhých 87 árů, což vydá na roční produkci 4 000 lahví.

V roce 2009 bylo ve vinařství učiněno velké rozhodnutí, které vedlo k zahájení ekologické certifikaci. Ve vinařství nepoužívajé žádné pesticidy, herbicidy ani jiné chemické výrobky. Celá produkce je tedy v BIO režimu. V roce 2012 pak vinařství získává oficiální BIO certifikaci.

V roce 2015 začíná na vinařství pracovat nová krev, syn Pascala Lafonda, Jean-Baptiste Lafond, který předtím ukončil studium enologie v Beaunes.


 >>Domaine Clos Romane<<                                                                                                    

obec Cairanne, oblast Côtes du Rhône, Francie

Vinařství Clos Romane se nachází v srdci Provence, v centru obce Cairanne. V současné době vede vinařství již čtvrtá generace vinařů Nadine a Stéphane Charancon. Tito milovníci země a vína vyprodukovali svůj první ročník vín v roce 2011. Vlastní vinice o rozloze 30 ha, které se nachází na hlinito-vápencových půdách. Vinice jsou rozloženy na terasách Aygues.

Valná většina vinic je ve stáří více než 50 a pečuje se o ně s veškerou pozorností a udržitelným způsobem s četnými orbami, organickými hnojivy, krátkým prořezáváním a kontrolovanými úpravami, aby byla přírodní rovnováha. Sběr hroznů je zásadně ruční a první selekce hroznů je prováděna již při sběru ve vinici. Druhá selekce je pak prováděna ve sklepě na třídicím stole. Vinifikace probíhá v termoregulovaných betonových kádích tradičním způsobem. Vína zrají 10 měsíců v kádích a 12 až 18 měsíců v 600 litrových sudech. Vína jsou lahvována bez čištění a filtrace.


>>Chateau Fargueirol<<

obec Châteauneuf du Pape, oblast Côtes du Rhône, Francie

Fargueirol je rodinný podnik vinařské rodiny Révoltierů s kořeny sahajícími až do roku 1340. Nachází se na levém břehu Rhôny mezi Orange a Avignonem, přímo v obci Châteauneuf-du-Pape, v nejvyšším bodě apelace, na náhorní plošině Fargueirol. 

Obhospodařují zde 27 hektarů vinic, z toho 13 z nich na jedné z nejlepších půd apelace, aluviálních terasách pocházejících z doby čtvrtohor, s charakteristickými oblázky, které tuto oblast proslavily. Ideální poloha má výjimečný terroir a věkovité vinice vtiskávají vínům velkorysý charakter. Vína, zajímavá již od mladých ročníků, s věkem nabývají na výjimečnosti.


>>Domaine Ferraton Père et Fils<<

obec Tain-l'Hermitage, oblast údolí řeky Rhôny - sever, Francie

Vinařství založil v roce 1946 Jean Orens Ferraton v městečku Tain. Je situované v překrásné a většinou sluncem zalité krajině na březích řeky Rhone v severní části. Jeanův syn Michel postupně rozšířil plochu vinic v oblastech Hermitage, Crozes-Hermitage a Saint Joseph. V roce 1998 vstoupil do vinařství jako společník rodinný přítel Michel Chapoutier, který přinesl další know how a vinice byly převedeny na organický a následně biodynamický způsob obhospodařování. 

Filozofií podniku je za všech okolností upřednostnit kvalitu před kvantitou, pracovat s citem a ohledem na půdu a životní prostředí. Biodynamika znamená respektovat život, harmonii mezi půdou, metabolismem rostlin, životním cyklem a působením zemských a vesmírných sil. Vinice si samy naleznou rovnováhu při vyloučení veškerých pesticidů, bez chemických hnojiv. Takto citlivě vypěstované hrozny jsou osvobozeny exogenních molekul, proto vína z nich vytvořená jsou čistá, původní a poskytují opravdový požitek ze své vůně a chuti.


>>Kompletní nabídka vín z Francie<< 

Rádi pro Vás také připravíme degustaci francouzských vín