14 Mar
14Mar

Astrologové věří, že pozice slunce, měsíce a planet v době Vašeho narození má přímý vliv nejen na Vaši osobnost, ale taky na to, jaké máte vlastnosti a jak vypadáte. 

Obvykle jsou k jednotlivým znamením horoskopu přiřazovány barvy nebo různé druhy drahých kamenů, ale my se zaměříme na vína a jejich odrůdy. Ke každému znamení je přiřazeno víno nebo vína a různé odrůdy. Je jen na Vás vyzkoušet víno Vašeho znamení.  

BERAN

Lidé narození ve znamení Berana jsou velmi energické a nezávislé osobnosti. Toto znamení se může navenek projevovat arogancí a ukvapeností. Jejich vínem je Svatovavřinecké, které je jim blízké svým charakterem. Je bujného vzrůstu a rozmachu. Tato odrůda je i přes větší množství kyselin nebo možná právě díky nim velmi oblíbená. Znamení Berana a vína z odrůdy Svatovavřinecké spojuje i živel ohně, neboť odrůda je pojmenována po svatém Vavřinci, jenž podstoupil mučednickou smrt upálením.  

Svatovavřinecké pravděpodobně pochází z Francie a vzniklo spontánním křížením odrůdy Pinot Noir se zatím blíže neurčenou odrůdou. Vína této odrůdy mají velmi intenzívní, sytě červenou barvu, někdy přechází až do fialova. Ve vůni jsou ovocitá s typickým odrůdovým aroma, které připomíná sušené švestky, povidla, višně, černé třešně nebo černý rybíz. V chuti jsou plná, příjemně natrpklá a drsnější, s ovocnými tóny a zajímavě strukturovanými tříslovinami. Pokud jsou mladá, často mají příliš vysoký obsah kyselin a tříslovin. Při archivaci Svatovavřineckého v láhvích kvalita roste, víno se stává harmonickým a v chuti se objevuje sametová hebkost.  

Someliéři a odborníci na astrologii Marissa A. Rossová a AstroTwins zase tvrdí, že Berani rádi vystupují z davu. Takže místo klasického červeného nebo bílého vína, které pro ně není to pravé, potřebují něco svěžího a originálního. Tím pravým vínem pro ně může být třeba Tempranillo rosé, tzv. pomerančové víno, které se ideálně hodí pro letní dny. Toto víno má výrazně lososovou barvu s plnější chutí a pomerančovým nádechem.

Odrůda Tempranillo pochází ze Španělska, kde je známá svými téměř černými hrozny. Jedná se o hlavní odrůdu v oblasti Rioja. Vína této odrůdy se mohou pít mladá, kdy jsou krásně ovocná a svěží nebo se nechají zrát několik let v dubových sudech. Taková vína jsou pak dražší a mají vyšší kvalitu. Tempranillo se vyznačuje rubínovou barvou, s aroma květin a bobulového ovoce, švestek, tabáku, vanilky, kůže a bylin. Na trhu se můžeme setkat i s růžovými víny této odrůdy, jak jsme popsali výše.


BÝK

 Lidé narození ve znamení Býka jsou spolehliví a umírnění, někdy však mohou být i nepoddajní, zatvrzelí a sobečtí. Jsou pevně spjatí se zemí, jejíž aroma můžete cítit i v odrůdě Cabernet Sauvignon. Ta je velmi bohatá na svíravé chutě a kyseliny. Cabernet Sauvignon vyzrává pomalu a dobré ročníky mají skvělý potenciál k archivaci. Společným znakem Býka a Cabernetu Sauvignon je, že ty nejvzácnější tóny plnosti a zralosti přicházejí teprve s věkem a vyzrálostí. 

Odrůda Cabernet Sauvignon pochází patrně z francouzského regionu Bordeaux, kde vznikla s nejvyšší pravděpodobností spontánním křížením odrůd Cabernet Franc a Sauvignon Blanc. Vína této královské odrůdy mají tmavě granátovou barvu, někdy s modravým odleskem, přičemž stárnutím se sytost stupňuje. Mají plné tělo, s výraznou  s taninovou strukturou, které je potřeba dát čas, aby se zráním na láhvi zakulatila a získala hebkost. Vůně je velmi charakteristická, typicky černorybízová (cassis), chuť mohutná s dlouhotrvajícím dojmem, kořenitá, u mladých vín silně tříslovitá, u vyzrálých hebce sametová. Ve vůni a chuti můžeme hledat černý rybíz, třešně, ostružiny, moruše, zelenou papriku, zelený pepř, olivy, fialky, cedrové dřevo, lékořici, marmeládu, hořkou čokoládu, eukalypt, tabák, lanýže, tuhu, mentol a vanilku.  

Someliéři a odborníci na astrologii Marissa A. Rossová a AstroTwins zase tvrdí, že ideálním vínem pro Býky je Barolo. Býci si totiž stejně jako všichni králové rádi užívají těch nejlepších věcí, díky nimž je život nádherný. Král mezi víny "Barolo" Barolo, je jedním z nejvěhlasnějších italských vín. Je opulentní, bohaté na třísloviny, delikátně ovocné a elegantně parfémované. Berani si prostě zaslouží to nejlepší, tak si dopřejte právě Barolo.
 Barolo je nejslavnější víno regoinu Piemontu spadající do prestižní kategorie DOCG (Denominazione di Origine Controllata e Garantita). Víno je vždy tvořené ze 100 % odrůdou Nebbiolo. Pro Barolo je typická vyšší kyselina a vysoké třísloviny. Mají velmi vysoký archivační potenciál a jsou schopna zrát i několik desítek let.

Barola mají granátovou barvu s s pronikavou až parfémovou vůní, která připomíná tóny červeného rybízu, lékořice, fialky nebo růží. V chuti uhlazené a koncentrované zároveň, s pevnou strukturou zralých tříslovin a s tóny ostružin, malin, lesního podrostu a jemnou stopou ušlechtilého dřeva. 


BLÍŽENCI

Lidé narození ve znamení Blíženců jsou vnímaví, přizpůsobiví a přemýšliví lidé. Velmi rádi komunikují s ostatními, a proto je pro ně snadné udělat skvělý první dojem. To je také typické pro aromatický Tramín, v němž se skrývají rozmanité vůně, od růže přes oregano a hřebíček až po skořici. Blíženci i Tramín jsou velmi vyhledávaní, neboť většinou nezklamou jako okouzlující a zajímaví společníci, kteří okoření každou zábavu. 

Tramín je starobylá moštová odrůda určená k výrobě bílých vín. Je asi jednou z nejstarších pěstovaných odrůd, která se podílela na vzniku mnoha klasických evropských odrůd révy a je oblíbeným partnerem při šlechtění nových odrůd. Původ odrůdy je nejasný a ztrácí se v dávné minulosti. 

Someliéři a odborníci na astrologii Marissa A. Rossová a AstroTwins zase tvrdí, že ideálním vínem pro Blížence jsou vína odrůdy Chenin Blanc. Blíženci milují rozmanitost a  jsou vždy připraveni vyzkoušet cokoli. Stejně rozmanitá mohou být i vína odrůdy Chenin Blanc, která mají výraznou vůni s aroma mandlí, akátového květu a čerstvých hroznů a medu. Chenin blanc je středně pozdní až pozdní odrůda révy vinné používaná k výrobě bílých vín. Dle nejnovějších genetických výzkumů se jedná o spontánního křížence odrůd Sauvignon a Tramín červený. Patrně pochází z Francie, z údolí řeky Loiry. 


RAK

Lidé narození ve znamení Raka mají velmi vyvinutý cit pro mezilidské vztahy a jsou emocionálně založení. Bývají snadno zranitelní, což na sobě dávají zřídkakdy znát. Jejich vínem je Rulandské modré (Pinot Noir). Podobně jako Rak tak i Rulandské modré je úzce spjato s kořeny a se zemí. Raci se totiž vyznačují silným spojením s rodinou, zemí a národem. Stejně tak výrazně ovlivňuje půda ve které réva koření charakter Rulandského modrého (Pinot Noir).  

Pinot Noir je odrůda u nás známá jako Rulandské modré. Původně se pěstovala ve Francii v oblasti Burgundska. Typická vína jsou rubínová až cihlově červená, s oranžovým až nazlátlým okrajem u sklenky. Ve vůni a chuti můžeme hledat ostružiny, maliny, jahody, švestky, cassis, banány, černé třešně, brusinky, kdoule, hloh, vřes, pivoňky, jasmín, mátu, fialky, ve vyzrálých kůži, kouř hořícího dřeva, tlející listí, datle, fíky, sušené švestky, povidla, jahodový džem, moruše, hořké mandle, hořkou čokoládu, kakao, kávu, hřebíček, ale i zvěřinu a lanýže, jód, mořskou sůl a oříšky, v úpravě barrique se přidává smetanově-vanilkový rozměr.

Someliéři a odborníci na astrologii Marissa A. Rossová a AstroTwins zase tvrdí, že pro Raky je ideálním vínem Zinfandel. Raci se velmi obtížně a opatrně seznamují a trvá jim delší dobu, než k nim najdete cestu. Stejně takový je i Zinfandel. Každému nemusí po první sklence chutnat, když mu však dáte čas, překvapí  odmění vás bohatou a lahodnou chutí.  Zinfandel je americký název pro italskou odrůdu Primitivo. V tomto víně můžete najít tóny červeného ovoce jako jsou maliny či ostružiny a koření, anýz nebo pepř. 


LEV

Lidé narození ve znamení Lva jsou rodilí vůdci s výbornými organizačními a diplomatickými schopnostmi, kteří rádi dělají okázalá gesta a na své okolí jsou schopni udělat velký dojem. Chtějí být přitažliví, stejně tak jako jsou přitažlivé barvy, vůně a chutě odrůdy Chardonnay. Víno i znamení spojuje typický mužský charakter. Chardonnay i Lev  jsou nepřehlédnutelní a jsou si jistí svými kvalitami. Vína odrůdy Chardonnay mívají mnohovrstvý ráz, který je u vynikajících ročníků zahalen do královského hávu lahodné chuti a zlatavé barvy. 

Chardonnay je starobylá moštová odrůda révy vinné určená k výrobě bílých vín. Jedná se o spontánního křížence odrůd Pinot Noir a Gouais Blanc. Pochází z francouzské vinařské oblasti Burgundsko. 

Someliéři a odborníci na astrologii Marissa A. Rossová a AstroTwins zase tvrdí, že vínem Lvů je šampaňské. Je okázalé a bouřlivé, stejně jako lidé narození ve znamení Lva. Pro Lvi, kteří žijí opravdu na plno pod heslem "žiješ jenom jednou" je Champagne ideální volbou. Champagne je šumivé víno, které se smí vyrábět pouze ve francouzské oblasti Champagne-Ardenne. Jedná se o nejlepší luxusní šumivé víno na světě a je právem nazýváno vínem králů. Champagne se vyrábí metodou druhotného kvašení v láhvi při kterém vzniká oxid uhličitý (odtud bublinky).  K výrobě šumivého vína Champagne se používají tři odrůdy, a to Chardonnay, Pinot Noir a Pinot Meunier.  V případě, že je  víno vyrobeno pouze z bílých hroznů, jedná se o tzv. "Blanc de blancs". Pokud se víno vyrobí z odrůd Pinot Noir a Pinot Meunier jedná se o tzv. "Blanc de noirs" nebo se může jednat o rosé. 


PANNA

Lidé narození ve znamení Panny jsou velmi pracovití  a mají rádi ve všem pořádek. Jejich pečlivost někdy hraničí až s perfekcionismem. Stejně jako vína Ryzlinku rýnského, potřebují i Panny čas k plnému vyzrání. Jinak skromný hrozen dokáže ve správných podmínkách vyzrát k dokonalosti a to platí i pro lidi narozené v tomto znamení. Při méně ideálním zrání převažuje v chuti výrazná, až rušivá kyselinka. Ryzlink rýnský i Panna mají v sobě skrytý potenciál vytrvalosti a zlepšování se.

Ryzlink rýnský (v němčině Rheinriesling nebo pouze Riesling), je starobylá a velmi ceněná moštová odrůda révy vinné, určená k výrobě kvalitních bílých vín. Předpokládá se, že pochází z území dnešního Německa, konkrétně z údolí řeky Rýn. Dle posledních genetických výzkumů lze v rodokmenu této odrůdy objevit odrůdy Heunisch a Tramín červený.

Someliéři a odborníci na astrologii Marissa A. Rossová a AstroTwins zase tvrdí, že vhodným vínem pro Panny je Rulandské modré/Pinot Noir. Stejně jako Panna oceňuje detaily, jsou tyto detaily důležité i při výrobě skvělého Rulandského modrého. Klasické zpracování odrůdy Pinot Noir je stejné jako Panny, pecizní, velmi jemné a sofistikované. Panny si ho mohou vychutnávat celý večer a stále v něm budou objevovat nové zážitky. 

Pinot Noir je odrůda u nás známá jako Rulandské modré. Původně se pěstovala ve Francii v oblasti Burgundska. Typická vína jsou rubínová až cihlově červená, s oranžovým až nazlátlým okrajem u sklenky. Ve vůni a chuti můžeme hledat ostružiny, maliny, jahody, švestky, cassis, banány, černé třešně, brusinky, kdoule, hloh, vřes, pivoňky, jasmín, mátu, fialky, ve vyzrálých kůži, kouř hořícího dřeva, tlející listí, datle, fíky, sušené švestky, povidla, jahodový džem, moruše, hořké mandle, hořkou čokoládu, kakao, kávu, hřebíček, ale i zvěřinu a lanýže, jód, mořskou sůl a oříšky, v úpravě barrique se přidává smetanově-vanilkový rozměr. 


VÁHY

Lidé narození ve znamení Váh jsou poněkud nesmělé, je jim vlastní přirozená skromnost a smysl pro opravdovou krásu a eleganci. Jejich uvážlivost a touha po životní rovnováze se doplňuje s Ryzlinkem vlašským, který potřebuje dostatek slunce k harmonickému sladění svých kyselin. V dobrých ročnících je jeho charakter jemný a harmonický se spoustou barevných odstínů a chuťovou rozpínavostí. Ryzlink vlašský (Welschriesling) je stará moštová odrůda, určená k výrobě bílých vín. Kromě názvu „Ryzlink“ tato odrůda nemá nic společného s odrůdou Ryzlink rýnský.

Someliéři a odborníci na astrologii Marissa A. Rossová a AstroTwins se na doporučení Ryzlinku vlašského pro lidi narozené ve znamení Váh shodují a doporučují i Ryzlink rýnský. Obě vína svou harmonií připomínají právě toto znamení.    


ŠTÍR

Lidé narození ve znamení Štíra mívají dobře vyvinutou intuici, disponují přísným úsudkem a vrozeným psychologickým talentem. Většinou se jedná o silné osobnosti, čímž vynikají podobně jako odrůda Veltlínské zelené. Vždyť i Veltlínské zelené dává lepší vína, když je sklizeň redukovaná a na jeho keři zraje co nejméně hroznů. Tím se u vín zvyšuje jejich extraktivnost a plnost. Ve skvělých ročnících jsou pak plni energie, velmi náruživí a schopní plně uspokojit i náročné společníky. To platí jak pro Veltlín tak pro Štíry.

Veltlínské zelené (Grüner Veltliner) je stará odrůda révy vinné určená k výrobě bílých vín. Jedná se o autochtonní odrůdu, která pochází z regionu Dolní Rakousko, patrně z okolí města Retz, kde vznikla samovolným křížením odrůd Tramín a St. Georgen. Vína mají světle zelenou až zelenožlutou barvu, svěží, pronikavou vůni, střední tělo, svěží, vyváženou chuť s ovocnými tóny a s vyšším obsahem příjemných kyselin. Ve vůni a chuti můžeme hledat lipový květ, jemně hořké mandle, muškátové tóny, pepř, chřest a zelený hrášek. U vyzrálých vín pak exotické ovoce.

Someliéři a odborníci na astrologii Marissa A. Rossová a AstroTwins zase pro Štíry doporučují vína jako je Cabernet Sauvignon nebo Cabernet Moravia. Jsou totiž stejně vášnivá jako toto znamení. Štír je jedním z nejsmyslnějších astrologických znamení, takže potřebuje víno, které je stejně smyslné jako on. Obě odrůdy jsou při správném zpracování a vyzrání velmi plné a hebké.

Odrůda Cabernet Sauvignon pochází patrně z francouzského regionu Bordeaux, kde vznikla s nejvyšší pravděpodobností spontánním křížením odrůd Cabernet Franc a Sauvignon Blanc. Vína této královské odrůdy mají tmavě granátovou barvu, někdy s modravým odleskem, přičemž stárnutím se sytost stupňuje. Mají plné tělo, s výraznou  s taninovou strukturou, které je potřeba dát čas, aby se zráním na láhvi zakulatila a získala hebkost. Vůně je velmi charakteristická, typicky černorybízová (cassis), chuť mohutná s dlouhotrvajícím dojmem, kořenitá, u mladých vín silně tříslovitá, u vyzrálých hebce sametová. Ve vůni a chuti můžeme hledat černý rybíz, třešně, ostružiny, moruše, zelenou papriku, zelený pepř, olivy, fialky, cedrové dřevo, lékořici, marmeládu, hořkou čokoládu, eukalyptus, tabák, lanýže, tuhu, mentol a vanilku. 

Odrůda Cabernet Moravia je moštová odrůda révy vinné, určená k výrobě červených vín, která byla vyšlechtěna v České republice, kříženec odrůd Zweigeltrebe a Cabernet Franc. Typická vína mají tmavě granátovou barvu, s jemnými kabernetovými tóny černého rybízu ve vůni i v chuti, které doplňuje aroma třešní, višní, tabáku či marmelády. Víno je mohutné s dlouhou dochutí a lahvově zralé je hebce sametové. U mladých vín bývá tříslovinka ostřejší až agresívní, proto je potřeba, aby vína dobře vyzrála.


STŘELEC

Lidé narození ve znamení Střelců jsou velmi svobodomyslné a dobrodružné povahy. Nosí v sobě podobný náboj jako odrůda Modrý Portugal, jehož jméno připomíná dálky. Střelec bývá v životě běžcem na dlouhé trati, ale trpělivost s ním i s víny Modrého Portugalu se vyplácí. Oba dokážou bloudit a někdy těžko hledají porozumění. Nicméně v dobrých ročnících jejich touha dotknout se slunce kulminuje v plné uspokojující chuti. 

Modrý Portugal je stará moštová odrůda révy vinné, určená k výrobě červených vín. Její původ je neznámý. Barva tohoto vína je jemně rubínová, vůně jemná, někdy až květinová, chuť lehčí, s menším obsahem tříslovin. Víno je harmonické, příjemné a sametové. Vína jsou obvykle lehčího typu, s nižším obsahem kyselin. Vína z regulovaných sklizní jsou jemná, květinově aromatická, příjemně pitelná, světle červené barvy. Ve vůni a chuti můžeme hledat květiny, čerstvé seno, třešně, cassis.  


KOZOROH

Lidé narození ve znamení Kozoroha jsou velmi cílevědomí introverti, kteří dokážou být přísní i šetrní zároveň. Mají stejně odolnou povahu, jako Frankovka. Ta zraje pomalu, ale s jistotou kvality, a proto je vhodná i pro delší ležení v sudu, kde vzniká víno s příjemně taninovou chutí. Frankovka i Kozoroh zrají s léty a dobré ročníky jsou plné, harmonické a inspirující.

Frankovka (německy Blaufränkisch) je starobylá moštová odrůda révy vinné, určená k výrobě červených vín. Jde o spontánního křížence odrůdy Heunisch s doposud nezjištěnou odrůdou. Vína mají světle i tmavě rubínovou barvu s fialovými záblesky. V mladém víně je travnaté aroma, které se při zrání vína mění na ostružinové vůně, chuť je tvrdší, s čerstvou kyselinou a vyššími tříslovinami, kořenitá, ovocná, ve vyzrálých vínech hebká a sametová. Ve vůni a chuti můžeme hledat ostružiny, švestky a černé třešně, jádra peckovin a skořici. 

Someliéři a odborníci na astrologii Marissa A. Rossová a AstroTwins zase tvrdí, že ideálním vínem pro Kozorohy jsou vína z oblasti Bordeaux. Kozorozi pořád pracují a skoro nikdy neodpočívají, navíc jdou vždy s duchem doby. Snaží se být vždy a za každých okolností "in" a takové je i Bordeaux, výjimečné a nadčasové. Tato vína patří k nejkvalitnějším francouzským vínům.  


VODNÁŘ

Lidé narození ve znamení Vodnáře jsou většinou tolerantní idealisté s originálními myšlenkami, kteří rádi plavou proti proudu. I přesto mají rádi systém a ctí řád. Podobně i vína odrůdy Neuburské dokáží být harmonická, plná a zároveň neutrální. Vodnáři vychovaní bez lásky a patřičné pozornosti, jsou stejně jako Neuburské vyrobené bez péče, jen pomníkem nenaplněných možností. Dobré ročníky jsou hutné, hebké a vábivé svou kořenitou vůní a příjemnou mazlivostí. 

Neuburské (německy Neuburger) je moštová odrůda révy vinné rakouského původu, která pravděpodobně vznikla nahodilým křížením odrůd Veltlínské červené a Sylvánské zelené. Odrůda se používá k výrobě bílých vín.

Someliéři a odborníci na astrologii Marissa A. Rossová a AstroTwins, doporučují Vodnářům biodynamická vína. Tato vína jsou ideální volbou pro lidi, kteří jsou otevření a mají progresivní názory, což odpovídá právě znamení Vodnářů. Biodynamická vína vznikají v spouladu s přírodou a mají minimum chemických látek, takže jsou i velmi zdravá.   


RYBY

Lidé narození ve znamení Ryb bývají velmi jemné a klidné povahy. Svoji dokonalou intuicí vnímají věci, které ostatním lidem zůstávají skryté. Jako odrůda Sauvignon, která se používá pro výrobu bílých vín, tíhnou k typicky ženskému charakteru. Ryby i toto víno dokážou být lehce kyselé, ale i voňavě sladké. Potřebují dobrý rozhled a nelpějí na konkrétním místě. Dobrý Sauvignon se neobejde bez dobré polohy, ale spokojí se s horšími půdními podmínkami, jež vhodně mírní jeho bujný vzrůst. 

Sauvignon Blanc je starobylá francouzská moštová odrůda révy vinné, pocházející patrně z regionu Bordeaux či vinařských oblastí na řece Loiře. Pravděpodobně vznikla spontánním křížením odrůd Chenin Blanc a Tramín. Sauvignon má světle zelenožlutou barvu s  intenzivní aromatikou. Vína jsou kořenitá, s výraznější kyselinkou a s vyšším obsahem alkoholu, perzistentní v dochuti. Ve vůni a chuti můžeme hledat černý rybíz, angrešt, kopřivu, kočičí moč, zelený pepř, kiwi s nádechem citronu, grapefruity, broskve, nektarinky a meloun. Sauvignon Blanc z francouzské vinařské oblasti Sancerre vyniká i minerálními tóny a křemenem. Vína jsou velmi vhodná ke dlouhodobé archivaci.

Someliéři a odborníci na astrologii Marissa A. Rossová a AstroTwins se shodují na tom, že pro Ryby které jsou citlivé, vynalézavé a také přizpůsobivé se hodí Petillant Naturel (Pet-Nat). Pet-nat je přírodní šumivé víno vycházející ze starobylé metody rurale. Na rozdíl od šampaňského a jiných vín šampaňského typu se při výrobě vynechává druhotné kvašení s přídavkem expedičního likéru. Víno má hroznovou chuť i vůni. S tímto typem vína se již běžně setkáte i u moravských vinařů. 


Komentáře
* E-mail nebude na webu zveřejněn.