Itálie - FriuliOblast Friuli


>>Borgo Magredo<<

obec Tauriano di Spilimbergo, Friuli, Itálie

Vinařství Borgo Magredo z italské vinařské oblasti Friuli bylo založeno v roce 1973. Cílem vinařství je produkovat klasická vína z tradičních odrůd této oblasti. Samotné vinařství se nachází nedaleko města Spilimbergo, kde se půdy formovaly po tisíce let. Jsou tvořeny většinou naplaveninami, které do údolí přinášely řeky z nedalekých Alp. Půdy jsou zde velmi chudé, ale přesto schopné produkovat velmi kvalitní a charakteristická vína. 

Vinařství obhospodařuje v současné době 87 hektarů vinic v severoitalském Friuli a místní apelace je klasifikována jako DOC. Zajímavostí je, že jméno společnosti Borgo Magredo je inspirováno mozaikou slavné římské katedrály Santa Eufemia. Odtud pochází také logo společnosti a mozaiky jsou rovněž naznačeny na etiketách vín. Mozaiky jsou spolu s vinařstvím součástí tradiční friulské kultury.


>>Tarlao<<

Rodinné vinařství Tarlao leží v regionu Friuli Venezia Giulia a nachází se ve starověkém římském městečku Aquileia. Tato oblast má zcela specifické klimatické podmínky. Díky Julským Alpám je chráněné před studenými proudy přicházejícími ze severu a zároveň těžící z teplých proudů daných blízkostí Jaderského moře v jižní části.

Vinařství založil dědeček Igino a otec Sabino Tarlao a dnes ho vedou Sabino a jeho syn Francesco. Vinařství, jehož součástí je i vynikající restaurace, s nadšením vyrábí vína podle tradiční filozofie, s využitím moderních vinařských technologií. Vinařství Tarlao hospodaří na zhruba deseti hektarech jílovité a částečně písčité půdy, kde jsou půdy aluviálního původu bohaté na minerální soli, z nichž 5 a půl hektaru je určeno pro vinohradnictví. Vinice, ze kterých se vyrábí hrozny, jsou součástí apelace Aquileia, typické apelace oblasti, která vznikla v 70. letech 20. století, a jsou také téměř půl století staré. Ve vinařství vyrábí vína jak z autochtonních odrůd, tak z odrůd mezinárodních. Mezi pěstované odrůdy patří Sauvignon Blanc, Pinot Bianco, aromatické Malvasia a Tramín pro bílá vína, zatímco pro červená vína pěstují odrůdy jako je např. autochtonní Refosco a mezinárodní Cabernet Sauvignon, Cabernet Franc a Merlot.