Itálie - Piemonte


Oblast Piemonte


Oblast Piemonte se nachází na úpatí Alp a tvoří jeho hranici s Francií a Švýcarskem. Na severozápadě je Valle d'Aosta, na východě je provincie Lombardie s regionem Ligurie tvořící její jižní hranici podél Apenin. Kromě rozlehlého hornatého terénu zabírá Pádská nížina velkou plochu dostupné půdy a ponechává pouze 30 % oblasti vhodné pro výsadbu vinic. Údolí a hory přispívají k významné mlhové pokrývce oblasti, která napomáhá dozrávání hroznů Nebbiolo ("Nebieu") (které získaly svůj název z piemontského slova nebia, což znamená "mlha.

Zajímavé je, že ačkoli jsou vinařské oblasti Piemont a Bordeaux velmi blízko zeměpisné šířky, pouze letní teploty jsou podobné. Vinařská oblast Piemonte má chladnější, kontinentální zimní klima a výrazně nižší množství srážek kvůli efektu dešťového stínu v Alpách. Vinice jsou obvykle vysazeny na svazích v nadmořských výškách mezi 150-400 m.n.m.. Teplejší jižní svahy se používají hlavně pro pěstování odrůd Nebbiolo nebo Barbera, zatímco chladnější místa jsou osázena odrůdami Dolcetto nebo Moscato.

Vinařství v Piemontu má velmi starou historii, která se zrodila díky keltsko-ligurským národům, které tento region obývaly a provozovaly vinařství již v šestém století před naším letopočtem. Již ve středověku se pozornost přesouvá k definici nejvhodnějších oblastí pro produkci vína. Jednalo se zejména o odrůdu Barbesino (nyní známou jako Grignolino), která byla vysazena v Monferratu a Nebbiolo v Turíně a Horním Piemontu. V 19. století začala piemontská červená vína přebírat vlastnosti moderních piemontských vín. Barolo se pak zrodilo v roce 1830 díky práci markýze Fallettiho a hraběte Camilla Benso di Cavour. Později přišlo také Barbaresco, které je dalším skvělým vínem odrážejícím výraz odrůdy Nebbiolo, díky Domiziu Cavazzovi, zakladateli Cantine Sociali di Barbaresco a řediteli proslulé enologické školy v Albě.

Obě světové války přispěly k útěku z venkova a stěhování do Ameriky. To vedlo k drastickému propadu vinařství a zapříčinilo prudký pokles počtu hektarů obdělávaných  vinic. Za méně než 20 let zhruba na polovinu.

V 80. letech 20. století došlo k velkému návratu na půdu v oblastech Langhe, Monferrato a Roero, což vedlo ke znovuzrození skvělých vín z této oblastí. Začaly být využívány moderní výrobní postupy inspirované skvělými víny z Burgundska a Bordeaux. Vína z Piemnote se stala elegantnější a vyváženější, vzdalující se rustikálnímu a strohému stylu.

Oblast Piemonte má vinice o rozloze asi 48 000 hektarů, s velkou převahou historických a tradičních původních odrůd. Hlavním využívaným vedením révy je guyot, zatímco u odrůd jako Nebbiolo a Erbaluce v některých případech odolává i pergola. Piemonte má řadu původních piemontských odrůd jak pro výrobu červených, tak i pro výrobu bílých vín. Mezi nimi vyniká historická Barbera, která zabírá asi 30 % produkce vína Piemontu, Dolcetto, piemontská odrůda rozšířená v jižním Piemontu, a Nebbiolo, považované za jednu z nejušlechtilejších odrůd hroznů na světě. Dalšími tradičními piemontskými odrůdami pro výrobu červených vín jsou odrůdy Grignolino, Pelaverga, Freisa, Ruchè, Croatina, Vespolina, Piedmontese Bonarda (nebo Uva rara) a Malvasia di Schierano a di Casorzo. Mezi bílými odrůdami, ze kterých se vyrábí piemontská vína, najdeme především Moscato Bianco di Canelli, produkované zejména v provincii Asti, kde hraje prim a zabírá asi 22% plochy vinic Piemontu. V neposlední řadě pak hrozny odrůdy hrozny Cortese, skvělé piemontské bílé odrůdy rozšířené v oblasti Tortona a Gavi, Erbaluce del Canavese a Arneis. Tato odrůda je velmi rozšířená také v oblasti Roero. Dalšími velmi zajímavými bílými odrůdami jsou Timorasso a Favorita, obě původní bílé odrůdy, které zažívají své vzkříšení a jsou vhodné pro vynikající terroir v oblastech Langhe a Tortona.

V oblasti se také pěstují nepůvodní, světové odrůdy vín. Mezi nejrozšířenější mezinárodní odrůdy v Piemontu patří Pinot Noir, bratr Nebbiola zpoza Alp, používaný především jako základ pro významná šumivá vína vyráběná klasickou metodou a Chardonnay, ze kterého se vyrábějí tichá bílá vína se skvělým potenciálem k delšímu zrání nebo šumivá vína jak samotná, tak ve směsi s Pinot Noir.

V rámci oblasti Piemonte najdeme úctyhodných 18 apelací s označením DOCG a 41 apelací s označením DOC.


>> Giacosa Fratelli <<

obec Neive, oblast Piemonte, Itálie

Kdysi dávno byli čtyři bratři: Leone, Giovanni Battista, Costantino a Giuseppe, kteří se na konci 19. století přestěhovali z Costigliole d´Asti do Neive v srdci Langhe, aby zde pracovali jak nájemci zemědělské půdy. Bratři měli společné kořeny, ale každého čekal jiný osud. Leone zemřel při nehodě na lovu, zatímco Giovanni Battista se po studiu v semináři stal farářem v Caramagny. Constantine se zase zapsal do italského četnictva (Carabinieri). Jeho syn Dante proslul jako konstruktér Fiatu Cinquecento.

Jediný Giuseppe si nakonec splnil svůj sen, mít svůj vlastní sklep a vinařství ve kterém může vyrábět víno z kopců, kde se narodil. Bylo to v červnu 1895, kdy se dozvěděl, že v Borgonuovo di Neive se prodává sklep za cenu tří tisíc lir. Byla to částka, kterou si nemohl dovolit. Zní to jako příběh z pohádky, ale téhož večera měl sen v němž viděl výherní čísla, která následující den podal v loterii. Štěstěna se na něj usmála a Giuseppe vyhrál částku za kterou později sklep zakoupil.

Jeho syn Leon pokračoval ve šlépějích svého otce a vinařství prosperovalo. Po 40 letech tvrdé práce, v období dvou světových válek, převzali otěže vedení společnosti synové Leone, Valerio a Renzo, kteří zdokonalili práci ve vinohradu i sklepě a začali svá vína konečně plnit do lahví.  

V 90. letech se rodina věnovala výsadbě vinic v těch nejlepších polohách Langhe a dala tak další dobrý počin pro budoucí generace. V současné době hospodaří rodina na více než 50-ti hektarech vinic.


>> Musso <<

obec Barbaresco, oblast Piemonte, Itálie

Vínařství Musso sídlí v Barbarescu v regionu Langhe v oblasti Piemonte. Rodiná historie se datuje až do roku 1698, kdy zde byl Giacomo Filippo Musso starostou. V této vínu zasvěcené vesnici rozvinulo vinařství Musso svou vlastní historii, jejíž rysy se často shodují s širšími událostmi, které poznamenaly cestu celé společnosti.

Vinařství Musso bylo založeno v roce 1929 a shoduje se s jedním z nejkritičtějších okamžiků italské ekonomiky a světa, rokem „Velké hospodářské krize“, která svrhla mýty a struktury, které se zdály nepřemožitelné. V těch letech bylo těžké zvládat každodenní život a shromažďovat zdroje pro přežití. Přesto Sebastiano Musso, narozený v roce 1906, neztratil odvahu. I když zůstal sám v mladém věku po předčasné smrti svého otce, našel sílu bojovat a založil malé vinařství v Barbarescu.

Neměl moc vinic, jen „3 giornata piemontese“ (o něco více než jeden hektar, 2,62 giornata se rovná 1 hektaru), jednu v lokalitě Cavanna a jednu na svahu Ronchi. Bylo to málo, ale pro začátek to stačilo. Obdělával vinice, začal vyrábět vlastní víno.

Následující roky byly velmi těžké, druhá světová válka i poválečná léta. Přesto dokázal udržet výrobu vína i jeho prodej a překonávat obtíže. Rok od roku se trhy rozšiřovaly. Počátkem šedesátých let pochopil, že k pěstování a výrobě bude potřeba více hroznů a také více zaměstnanců ve vinicích a vinařství. Světlo pokroku začalo ukazovat jeho odrazy v dálce.

Bylo to v šedesátých letech, kdy jeho syn Augusto, který před časem odešel do Turína hledat nový lepší život ve městě v technickém oboru, přemýšlel o svém rozhodnutí a věděl, že je čas vrátit se domů. Nechal za sebou světla velkoměsta a věděl, že v Barbarescu na něj čeká rodina a vinařství. Jeho poslání bylo starat se o rodinný podnik a následovat tradici předků.

V roce 1966 získalo Barbaresco, víno, kterému jeho otec Sebastiano zasvětil svůj život, kontrolované označení původu (DOC) a toto uznání vyvolalo velký zájem o víno. velký zájem. Začátek roku 1968 byl pro zemědělství počátkem nové éry, zejména ve vinařství a enologii. Augusto svým návratem do vinařství přinesl nový mladiství elán a nadšení. Vinařství z toho profitovalo a v následujících letech Sebastian a Augusto rozšířili své vinice koupí pozemku na kopci Pora a celé farmy v Rio Sordo.

Dnes je vinařství ve znamení silných a cílevědomých můžů. Prvním z nich je Valter Musso, mladý vinař, který vstoupil do rodinného vinařství v polovině osmdesátých let, dnes je zralým mužem a šéfem vinařství, dohlížejícím na práce na vinici a kvalitu výroby. Dalším je jeho syn Emanuele, který ho podporuje s prodejem vína, a jeho vnuk Luca Accornero, který se stará o práci na vinicích. Jejich schopnosti a vzájemný respekt k práci toho druhého vytvořili dokonalou synergii.

Vinice, celkem asi 10 hektarů, jsou převážně v kopcích Barbaresco a jsou osázeny tradičními odrůdami (Nebbiolo, Barbera, Dolcetto a Freisa) spolu s univerzálním Chardonnay. Jedná se o čtyři nejprestižnější viniční polohy (cru) Barbaresco: Pora, Rio Sordo, Ronchi a Cavanna.

Hlavní hvězdou vinařství je odrůda Nebbiolo s cca 50% podílem jejich celkové plochy vinic. 


>> Sobrero Francesco <<

Historie vinařství Sobreo sahá až do roku 1940 kdy dědeček Francesco Sobrero pěstoval a prodával hrozny z vinic rozložených na zvlněných kopcích Castiglione. S výrobou vína začal Francesco Sobrero až ve svých 60 ltetech. Tradice se předávala z generace na generaci a nyní se ve společnosti aktivně účastní potomci Francesca Sobrera, kteří jsou obohaceni o třetí generaci. Dnes je vinařství velmi dynamické vinařství a jde v souladu s dobou.

Ve vinařství Sobrero se snoubí vášeň, láska a tradice. Rostoucí vášeň, láska, která stále sílí, a skvělá tradice úzce spojená se zemí. Tři slova, tři „vyznání“, která se spojují a existují pouze za jediným účelem a tím je absolutní dokonalost vína. Od 40. let 20. století se této vášní usilovně věnoval dědeček Francesco, který vdechl vinařství život a od 60. let 20. století se k práci ve vinařství přidali Settimo a Pier Franco. V roce 2000 začíná ve vinařství pracovat také Flavio a vinařství zažívá roky nepřetržitého růstu. Od nákupu nových vinic, zvýšení prodeje vín až po expanzi na exportní trhy. Vína produkovaná rodinou Sobrero zvyšují neustále svou kvalitu, jsou symbolem moderních vín.

Šestnáct hektarů: 13 se nachází v Castiglione Falletto, kde se rodí červená vína a kde rostou hrozny z tepajícího srdce oblasti Barolo. Jedinečné, skutečné a fascinující: půda v Castiglione Falletto je v samém centru úžasných vín oblasti Langhe. Zbývající hektary vinic se nacházejí v Canelli a jsou určeny pro pěstování hroznů Moscato, které obohacují již tak důležitou řadu vín.

Pečlivý výběr pozemků vedl vinařství k ideálnímu umístěním pro pěstování a produkci vysoce kvalitního vína. Pernanno, Villero, Ornato, Piantà, Valentino a Amellea. Toto je šestice viničních "Cru", které dávájí život 4 vybraným odrůdám vín. Dolcetto - Villero, Barbera - Villero, Barolo - Pernanno a Barolo - Ciabot Tanasio jsou synonymem vášně, lásky a tradice pro vinice, výsledkem práce, která se vyvíjela po celé roky. Aby zaručil kompletní sortiment kvality, nezapomíná vinařství Sobrero ani na další typy vín, jako Dolcetto d'Alba, Barbera d'Alba, Barolo, Nebbiolo, Chardonnay a Moscato.

Toto je „kolébka vinařství“, kde je o víno pečováno s maximální pečlovostí. Po sklizni právě zde pokračuje práce na růstu a zrání. Vinařství se dělí na oblast kvašení, kde se vinifikuje „nektar bohů“, a oblast zrání, ve které víno odpočívá ve slavonských a francouzských dubových sudech (kapacita od 25 do 45 hl), aby byly umocněny jeho vlastnosti. Neustálá regulace teploty po celou dobu životnosti vína umožňuje Barolu zachovat si velikost, pro kterou je tak známé, a mladším vínům jejich svěžest a nezaměnitelné aroma. Láhev je pak uložena ve skladu, kde následuje poslední zrání, než je víno připraveno pro milovníky velkých italských vín.