Itálie - Toskánsko


Oblast Toskánsko


V dávných dobách byla oblast Toskánska a jeho okolí součástí Etruské říše. Etruskové byli prvními vinaři, kteří obdělávali půdu. Vinná réva byla pěstovaná na přírodních podpěrách keřů, jako jsou fíkovníky, olivovníky a ořechy. Později tuto oblast převzali Římané. Během středověku bylo víno hlavní komoditou v Toskánsku. Prodej vína byl doložen již v roce 1079 ve spojení s Mercato Vecchio ve Florencii. Místní obchodníci s vínem založili v roce 1282 cech ve snaze podpořit a regulovat svůj obchod. Mnoho z toskánských vín, která dnes známe např. Chianti, Brunello, Trebbiano a Vernaccia lze vysledovat až do 14. století.

Od doby rekonstrukce vinařství po druhé světové válce až do 70. a 80. let se toskánská produkce vína soustředila převážně na kvantitu před kvalitou. Bylo to také během tohoto období, kdy bylo mnoho velkých statků regionu, které historicky vlastnila místní šlechta, prodáno cizím vlastníkům. Vinařská oblast však prošla v 70. a 80. letech znovuzrozením, které ustoupilo regionálním vínům prémiové kvality, která jsou dnes světově proslulá. Mezitím pochodeň toskánského vinařství nese pestrá směs toskánských, italských a zahraničních vinařů, kteří převzali stará panství a představili nové.

Toskánsko je nezpochybnitelnou kolébkou a perlou renesance. Kromě to je však také nejdůležitější vinařskou oblastí střední Itálie a šestou největší vinařskou oblastí země. Nabízí rozmanitý výběr mezinárodně uznávaných vín z domácích i mezinárodních odrůd v řadě stylů. Toskánsko se rozprostírá od pobřeží Tyrhénského moře směrem do vnitrozemí směrem k Apeninským horám a rozkládá se v mnoha nadmořských výškách, expozicích, na rozličných typech půdy a v různých klimatických podmínkách.

Je také domovem některých z nejvyhlášenějších a nejpozoruhodnějších vinařských oblastí světa. Světoznámá vína jako je Chianti, Brunello di Montalcino a Vino Nobile di Montepulciano jsou primárně vyrobeny z hroznů odrůdy Sangiovese, hrozny Vernaccia jsou základem bílého vína Vernaccia di San Gimignano. Toskánsko je také známé dezertním vínem Vin Santo, vyrobeným z různých odrůd hroznů regionu. Toskánsko má čtyřicet jedna apelací s označením Denominazioni di origine controllata (DOC) a jedenáct apelací s nejvyšší klasifikací Denominazioni di Origine Controllata e Garantita (DOCG).

V 70. letech 20. století se objevila nová třída vín známá v oboru jako „Super Tuscans“ a tato vína se stala vinařským fenoménem. Vína byla vyrobena zcela mimo předpisy pro apelace DOC/DOCG, ale byla považována za vysoce kvalitní, což sebou přineslo i poměrně vysoké ceny zmíněných vín. Mnoho z těchto vín jako např. Sassicaia nebo Ornellaia se stalo kultovními. V rámci reformy italského klasifikačního systému se nyní mnoho původních "Super Tuscan" klasifikuje jako vína DOC nebo DOCG (jako je nová etiketa Bolgheri), ale někteří výrobci stále preferují odtajněné žebříčky nebo používají klasifikaci Indicazione Geografica Tipica (IGT) Toskánska. I díky tomuto má Toskánsko dnes šest podkategorií vín IGT.  


>> Carpineto <<

obec Greve in Chianti, oblast Chianti, region Toskánsko, Itálie

Historie vinařství se začíná psát v roce 1967 když Giovanni Carlo Sacchet a Antonio Mario Zaccheo založili vinařství Carpineto s cílem produkovat mezinárodně proslulá červená vína v oblasti Chianti. Na tehdejší dobu to byla revoluční myšlenka, jelikož vína z Chianti se řadila mezi zcela obyčejná vína. 

Oba partneři viděli v Toskánsku obrovský potenciál, kde mohli vyrábět skvělá vína použitím nejmodernějších technik a zvyšováním kvalitativních standardů té doby. A uspěli. Pod jejich vedením se vinařství Carpineto stalo značkou s mezinárodním úspěchem, která v současné době vyváží své výrobky do 70 zemí světa.

Jejich červená vína se proslavila díky jejich vyjímečné intenzitě a také schopnosti velmi dlouhého zrání. Jedinečné je také jejich školení vín. Riserva zraje o 6 až 12 měsíců déle než vyžadují pravidla pro místní vína nesoucí označení DOCG. Valnou většinu vín tvoří vína prestižních apelací. Jsou to vína červená z nichž většina se pyšní označením Riserva. Vinařství je úspěšné na domácích i mezinárodních soutěžích a výstavách.

Nezbývá než ochutnat. Připijme si na krásu Toskánska.


>>Cortonesi<<

To je Marco Cortonesi vždy učil. Rodina, která je spojená nejen jménem, ale sdílí i stejné hodnoty a perspektivy. Všichni se narodili a vyrostli v Montalcinu, na této půdě a v zemi, kterou považují za domov. Proto vše, co dělají a budou dělat, je a vždy bude založeno na respektu k jejich okolí. Ochotni zlepšovat věci a zlepšovat sami sebe, a nesnažit se pouze překonat staré, zastaralé myšlenky, ale patřit k nejširšímu smyslu technické a kulturní evoluce, jim a celému území Montalcina umožnila rozšířit si obzory, učit se vše, co se dalo naučit, aby se stali referenčním bodem v globálním enologickém sektoru.

Rodina Cortonesi žila v této oblasti již před koncem druhé světové války. Bylo to těžké období pro historii Itálie jako celku, a zejména pro Montalcino. Ale byla to vůle investovat do půdy, věřit v evoluci, která se v té době zdála nemožná, ale která přivedla Marca tam, kde je nyní, a která povede jeho děti v budoucnu.

Rodina se nikde nevzdala, protože vždy věřili v prosazování ideálů poctivosti a tvrdé práce, která se jim bezpochyby odvděčila. To bylo umožněno neustálou pozorností, kterou celá rodina vždy věnovala studiu pěstování vinné révy a vinařským technikám, vždy s ohledem na minulost, aby si připomněli svůj původ.Považovali úctu k tradicím a čistotu Sangiovese za jejich „přikázání“. a zároveň byli schopni opustit ty ideologie, které považovali za zastaralé, vrhající se vstříc neznámému světu, kterému dříve či později budou muset čelit, budoucnosti.

Proto se rozhodli, že výchozím bodem pro jejich vína by měla být rodina. Odtud pochází myšlenka na přejmenováním vinařství na „Cortonesi“, abych pokud možno ještě více zdůraznili spojení se jménem Montalcina.

Cortonesi produkuje každý rok dvě odlišná vína Brunello; první si vypůjčilo název La Mannella a hrozny pochází z nedalekého slavného Montosoli cru, zatímco druhým speciálním výběrem je Poggiarelli. Tato vinice se nachází v oblasti Castelnuovo dell'Abate (v jižní polovině apelace) s vinicemi ve výšce až 420 metrů nad mořem.


>>Donna Laura<<

Příběh vinařství Donna Laura je nomádským objevem dědictví a matriarchální oddanosti lineární jako klikaté cesty, které se proplétají svahy a vinicemi Toskánska. Historie sleduje vinařku Liu Tolaini Banvilleovou od jejího rodiště v Kanadě až po domov jejích předků v toskánské Lucce. V Lucce se od svých šesti let Lia setkávala na každoroční letní rodinné dovolené se svou tetou Laurou, která se stala hnací silou jejího života. Laura byla matkou tří energických chlapců a okamžitě se mezi ní a Liou utvořilo pevné pouto. Tak začala tradice každoročních návštěv, kde během teplých letních dnů a nocí Laura vštěpovala Lii lásku k italské kultuře, historii, hudbě a především umění. Přítomnost Laury v životě Liu inspirovala jako matku, kuchařku, vinařku a podnikatelku, a poté, co vystudovala umění a ekonomii a založila vlastní rodinu, Lia nadále navštěvovala tetu Lauru se svými vlastními dětmi, které rozvíjely toto rodinné pouto.

V roce 2004 se naskytla příležitost napsat novou kapitolu příběhu, založila vlastní značku vína a pojmenovala jí po své zesnulé milované tetě Donna Laura. Římští bohové Venuše, Bakchus a Cupid zosobňující Liiny děti a zdobí etikety vín Donna Laura. Oslavují toto dědictví oddanosti rodině a potvrzují pořekadlo „Chi si volta, e chi si gira, semper a casa va finire“ – bez ohledu na to, kde se nacházíte. jdi nebo se otoč, vždycky skončíš doma.


>>Fattoria del Pratello<<

Popisek připravujeme... 


>>Fattoria Ispoli<<

Fattoria Ispoli se nachází 15 km jižně od Florencie v oblasti Chianti Classico a zahrnuje cca 20 hektarů půdy. Z toho 5,5 hektaru jsou vinice, 2 hektary olivy, zbytek jsou stromy. Vinice se nacházejí kolem domu a od sousedních pozemků jsou odděleny zalesněnými plochami. 

Vnější vlivy lze díky tomuto izolovanému umístění do značné míry vyloučit. Sangiovese je hlavní plodinou pěstovanou v Ispoli, ale pěstuje se zde i malé množství Merlotu, Canaiolo a Cabernetu Sauvignon, které rovněž pomáhájí vykouzlit úsměv na tváři znalců i milovníků vína, když si vychutnávají láhev Ispoli. 

Ke kvalitě a mnohým oceněním vín Ispoli přispívá také to, že všechna červená vína zrají v dubových sudech, v závislosti na odrůdě až 36 měsíců a dále, že se ke zpracování dostanou jen ty nejlepší hrozny. To je to co byste očekávali od malého výrobce exkluzivních vín, která jsou lisována s velkou pečlivostí a řemeslnou zručností. Příroda ukazuje cestu. Pokud se ukáže, že sklizeň je menší, než se očekávalo, pak je vína odpovídajícím způsobem výrazně méně. Ale pozor, v obvyklé špičkové kvalitě.


>> Palazzo<<

obec Montalcino, oblast Montalcino, region Toskánsko, Itálie

Možná to byla čirá náhoda nebo zvláštní znamení osudu, že v roce 1983 koupil Cosimo Loia panství „Palazzo“, které neslo stejné příjmení jako jeho manželka Antonietta. Malebná farma na jihovýchodní straně Montalcina, v nadmořské výšce 320 metrů nad mořem, skládající se z dvanácti hektarů pozemku. Zde manželé našli zemi eocénního původu, vyprahlou a kamenitou, zvláště vhodnou pro pěstování vinné révy. Usadili se na tomto idylickém místě a šli za svým snem žít v Montalcinu a vyrábět jedno z nejlepších vín na světě, Brunello.

Oba synové země, kteří se narodili v Itálii do rodin rolnického původu, Cosimo a Antonietta, měli od raného věku společnou lásku k zemědělství a znalosti tohoto odvětví, které byly výsledkem jejich zkušeností. Krátce po svatbě se však přestěhovali nejprve do Anglie a poté do Skotska, kde si otevřeli restauraci. Zatímco si užívali dobré životní úrovně ve Spojeném království, cítili nedostatek půdy a nostalgie je přiměla vrátit se do Itálie, do tohoto kouzelného koutu Toskánska.

Právě zde v roce 1986 spolu se svými dětmi zahájili výrobu vína. V prvních letech, kdy byla réva ještě mladá, se věnovali výrobě stolního vína. Následně přešli do Rosso di Montalcino a v roce 1995, když dosáhli devíti let nezbytných pro správné dozrání révy, mohli konečně oslavit první sklizeň, která je po několika letech zrání přivedla k prodeji jejich prvního ročníku Brunella.

V průběhu let až do současnosti se rodina Loia-Palazzo rozrostla, stejně jako sklep a především kvalita vín, která dosáhla úrovně dokonalosti, která odráží integritu a obětavost.


>>Pogni<<

Vinařství Pogni se nachází Toskánsku v malé vesničce Pogni, která leží mezi Florencií a Sienou a spadá pod obce Certaldo a Barberino Val d'Elsa. O vínech z oblasti Certaldo se pochvalně zmiňuje i Boccacio ve svém Decameronu, kde popisuje místní vína, jako nejlepší co kdy pil.

Pokud bychom pátrali po historii vinařství, ta sahá až do 14.století. Od té doby jsou zkušenosti a vinařská tradice předávány z generace na generaci. Vinařství hospodaří na cca 28 ha půdy, přičemž na 10 ha vinic, z nichž některé z nich jsou ve stáří přes 30 let, se pěstují hrozny révy vinné. Na ostatní půdě mají olivovníky a produkují tedy také kvalitní olivový olej. Vinařství se nachází v nadmořské výšce 400 m.n.m. a najdeme tu dva půdní typy, "Galestro" je půda bohatá na štěrk a úlomky kamenů a "Alberese" jež se vyznačuje světle šedým vápencem z období Eocénu.

Sklizeň hroznů je zde zásadně ruční. Vinifikace probíhá v nerezových nádobách s kontrolovanou teplotou. Víno následně zraje ve francouzských dubových sudech o různých objemech (barrique o objemu 225 l, středních o objemu 500 l a dále velkých sudech o objemu 1000 l a 2000 l. Pro uložení a následné zrání vína na láhvi jsou k dispozici staré sklepy vytesané do skály, díky kterým víno skvěle vyzrává.


>>Roccapesta<<

V roce 2003 Alberto Tanzini a jeho bratr koupili vinařství Roccapesta v jižním Toskánsku, které zahrnovalo více než 40 let staré vinice, které dodnes dodávají velkou část hroznů pro jejich vína. S maximálním respektem k terroir, životnímu prostředí a tradici bylo téměř 20 hektarů přeměněno na udržitelné vinařství produkující oceněné Morellino di Scansano. Vinařství se nachází ve Scansanu v oblasti Maremma mezi neuvěřitelně akvamarínovým Tyrhénským mořem a hustě zeleným Apeninským pohořím.

Oblast Maremma je relativně nová, kdysi byla malarickou bažinou, kterou v roce 1928 získal Mussolini a jeho fašistické hnutí, a následně ji opustili v roce 1940. Naštěstí italští zemědělci, kteří se tam v té době usadili, neměli v úmyslu odejít a Maremma se v následujících desetiletích stala útočištěm pro zemědělství, rozmanitou divokou zvěř a dramatické, nezkrotné pobřeží.

Nejstarší vinicí vinařství je Calestaia, ale revitalizace vinic pokračuje neustále. Nachází se zde i oblast DOCG "Morellino di Scansano", přičemž vína této apelace musí splňovat obsah odrůdy Sangiovese min. 85%. Dalších 15% mohou být vína ostatních místních odrůd. Majitelé vinařství hledali velmi dlouho správný klon odrůdy Sangiovese, který by vyhovoval zdejším podmínkám.

Rok 2015 je pro vinařství přelomovým, jelikož získalo několik důležitých ocenění ve světě vína. Známí průvodci a znalci vína dávají jejich vínům maximální hodnocení. Pro rodinu je to dodnes velké zadostiučinění. Důvěra v Sangiovese a toto vinařské území nikdy nebyla tak silná. Dnes vyrábí něco přes sto tisíc lahví ročně, což je důsledek neustálé a absolutní péče o vinice. Jejich Super Toscany jsou nyní distribuovány do ve více než 20 zemí po celém světě, od Spojených států po Japonsko.


>>San Fabiano Calcinaia<<

obec San Fabiano, oblast Chianti, region Toskánsko, Itálie

Příběh Vinařství San Fabiano di Calcinaia začal v roce 1983, kdy Guido Serio a jeho manželka Isa koupili pozemky ve vesnici San Fabiano, která se nachází ve slavné oblasti Chianti Classico v Toskánsku. Nachází se mezi Florencií a Sienou, na území Chianti Classico, kde jsou vinice San Fabiano Calcinaia pýchou Toskánska. Zemědělství a vinařství je zde převládající činností, jejichž klimatické a půdní podmínky a geografická poloha je činí zvláště ideálními pro výrobu vysoce kvalitních vín.

Ve vinařství San Fabiano Calcinaia, jsou zcela oddáni kvalitě svých vín. Pěstují, sklízí, vyrábí a lahvují svá vína v souladu s velkou tradicí Chianti, avšak za použití ultramoderních technik a zvláštního stylu, které jí rok co rok získávají uznání těch nejlepších Italských kritiků. Svá vína prodávají po celém světě.


>>Tenuta di Canneto<<

Vinařství Tenuta Canneto se nachází v oblasti mírně zvlněných kopců, v provincii Pisa, a to přímo v Monteverdi Marittimo, v části Canneto, mezi údolím řeky Sterza a oblastí Cornia. Vesnice Canneto je postavená na skalnatém výběžku a dodnes si zachovala středověkou podobu. Vinařství Tenuta di Canneto bylo založeno v roce 2002 rodinou Pravisani a rozkládá se na celkové ploše kolem 1000 hektarů půdy, z toho 30 hektarů je vhodných pro vinařství. Od roku 2009 je nový vinný sklep vývěsním štítem Tenuty Canneto. Vysazují se zde klasické červené odrůdy typické pro oblast Bordeaux:cMerlot, Cabernet Sauvignon, Cabernet Franc, Petit Verdot, Syrah a jako rarita nejvýznamnější odrůda Toskánska Sangiovese. Ze zmíněných odrůd vznikají špičková toskánská vína známá jako "Super Toscany".

Výběr vinic mozaikových vinic je výsledkem pečlivého vědeckého výzkumu analýzy půdy a expozice, na základě kterého byly provedeny klonální selekce vinic s nejkvalitnějším Cru. Všechny zkušenosti byly věnované péči o tyto vinice, aby dodaly jednomu z nejrenomovanějších italských vinařů ty nejlepší hrozny, které se přemění ve vysoce kvalitní vína a stanou se výrazem ducha společnosti. Estate je historická a malebná vesnice Canneto, která si ze svého skalnatého výběžku zachovává svůj středověký vzhled. V tomto kontextu je přirozené pěstování vinné révy a oliv, ale také šlechtění ušlechtilých exemplářů Chianina, protože každá lidská činnost je odměněna dokonalostí produktů. 


>>Valdipiatta<<

Tenuta Valdipiatta je rodinné vinařství v Montepulcianu, které vlastní rodina Caporali. Na konci 80. let přivedla Giulia Caporaliho láska k půdě a jeho vášeň pro víno ke koupi starého statku a několika hektarů vinic na kopcích, které se svažují od Montepulciana dolů k Valdichianě. Odhodlání a houževnatost nového majitele proměnily malou, venkovskou farmu na solidní vinařství. Miriam, jeho dcera, sdílí stejné nadšení pro víno jako její otec a po počátečním období práce po jeho boku nyní převzala vedení Tenuta Valdipiatta. Giulio nadále řídí zemědělskou stránku podniku, zatímco Miriam se rozhodla soustředit na činnost sklepa a na marketing produktů společnosti.

Vína Tenuta Valdipiatta se získávají výhradně z hroznů vypěstovaných na vlastních vinicích, které se rozkládají na přibližně 23 hektarech na kopcích v obci Montepulciano. 80 % vinic je věnováno pěstování tradiční toskánské odrůdy Sangiovese. Dalšími pěstovanými odrůdami jsou Canaiolo Nero a Mammolo, které doplňují řadu typických odrůd této oblasti, zatímco Merlot, Cabernet Sauvignon a Pinot Nero poskytují základ pro vína s označením IGT. Všechny vinice byly obnoveny na začátku 90. let, s výjimkou dvou "cru" Sanguineto a Vigna d’Alfiero vysazených na začátku 70. let minulého století. Vino Nobile di Montepulciano se vyrábí z tradiční směsi hroznů Prugnolo Gentile (označení pro místní klon odrůdy Sangiovese)  a Canaiolo Nero. Riservy jsou vyráběny pouze v nejlepších ročnících, zatímco omezené, ale velmi ceněné množství Vino Nobile di Montepulcian, je vyrobeno pouze z čistých hroznů Sangiovese sklizených z prestižní vinice Alfiero, zasazené před více než půl stoletím prvním sklepmistrem Tenuta Valdipiatta, Alfiero Carpinim. Vinařství spolupracuje se špičkovým enologem Ericem Boissenotem z francouzského Bordeaux.