Itálie - Sardinie


Oblast Sardinie

>>Siddúra<<

obec  Luogosanto, oblast Gallura, Sardinie

Vinařství Siddúra se nachází na Sardinii, druhém největším ostrově ve ve Středozemním moři, kterému se také říká smaragdový ostrov. I přes poměrně kopcovitý terén mohou místní vinaři těžit z výhod teplého středmořského klimatu. Vinařství leží přímo v srdci sardinské oblasti Gallura, v blízkosti středověké, malebné vesničky Luogosanto. Historie vína je velmi stará a vinaři zde pěstují lokální a unikátní (autochtonní) odrůdy, které jinde na světě nenajdeme.

Díky velkému rozmachu vinařství vzniklo na Sardinii dvacet apelací s označením DOC a jedna nejvyšší s označením DOCG. Terroir jednotlivých oblastí je díky různým  mikroklimatům velmi rozmanité. Najdeme zde rozličné půdní složení od žuly přes vápenec po písčité a štěrkovité půdy. Mezi pěstované odrůdy patří Vermentino, Cannonau, Cagnulari a Sangiovese.

Ve vinařství jsou přesvědčeni o tom, že kvalita vína začíná ve vinici, neboť jen tak může víno odrážet vlastnosti místního terroir. Toto přesvědční ovlivňuje veškerou jejich činnost, od limitované sklizně, precizní selektivní ruční sběr hroznů, až po mikrovinifikaci a stárnutí vín v nejlepších francouzských dubových sudech.